Odpověď na Váš dotaz rozdělím do dvou částí:
1/ Operace kožního nádoru:
V tomto případě je nutné zjistit, zda poskytovatel zdravotních služeb odborně pochybil či nikoli. Sama skutečnost, že odoperovaný nádor se posléze ukázal být nezhoutným, totiž nic neznamená. V oblasti medicíny odpovídá poskytovatel zdravotních služeb za odborně správně provedený postup, nikoli za výsledek (který může být ovlivněn řadou vnitřních tělních procesů, které jsou nepředpověditelné a neovlivnitelné). Pokud tedy lékaři ve Vašem případě postupovali odborně správně (tzn. nic nezanedbali a počínali si standardním způsobem), nemusí být chybná diagnóza příčinou právní odpovědnosti.
Lze Vám doporučit pokusit se získat názor jiného odborníka - abyste mohla posoudit, zda lékaři postupovali správně či nikoli. Za tím účelem můžete:
a/ Opatřit si kopii relevantních částí své zdravotnické dokumentace a vyžádat si konzultaci poskytnuté péče od jiného odborníka (§ 2/2 písm. b) a § 28/3 písm. c) zákona o zdravotních službách). Na tomto místě je vhodné upozornit, že konzultační služby nejsou hrazeny ze systému veřejného zdravotního pojištění - za konzultaci s jiným odborníkem proto budete muset zaplatit sama.
b/ Na poskytnutou zdravotní péči si můžete stěžovat, a to dle § 93 a násl. zákona o zdravotních službách. Tuto stížnost je nutné adresovat tomu poskytovateli zdravotních služeb, u kterého jste byla operována. Nebudete-li s vyřízením stížnosti spokojena, budete se moci "odvolat" k místně příslušnému krajskému úřadu. Krajský úřad zahájí v této věci správní řízení, v jehož rámci si opatří (jak lze očekávat) písemné odborné stanovisko nezávislého lékaře. Toto stanovisko se stane součástí správního spisu, do něhož budete moci (jako účastnice správního říezní) nahlížet a pořizovat si jeho kopie. Tímto způsobem se tedy můžete (v podstatě zdarma) dostat k písemnému stanovisku jiného odborníka.
c/ Můžete si rovněž nechat zhotovit znalecký posudek, který však opět bude nutné hradit z Vašich prostředků.
Až ve chvíli, kdy zjistíte, že poskytovatel zdravotních služeb skutečně odborně pochybil, bude možné uvažovat o vzniku jeho odpovědnosti. Druhou otázkou, kterou bude nutné vyřešit, je, zda Vám v souvislosti s operací vznikla nějaká vyčíslitelná újma.
2/ Zdravotní následky očkování proti COVID-19:
Problematika odpovědnosti státu za nežádoucí zdravotní následky očkování proti onemocnění COVID-19 je zakotvena v § 2 zákona č. 569/2020 Sb. , dle něhož platí, že:
"Stát nahradí osobě, která se nechala očkovat léčivým přípravkem podle § 1 odst. 1, újmu způsobenou očkováním léčivým přípravkem podle § 1 odst. 1, došlo-li následkem tohoto očkování k zvlášť závažnému ublížení na zdraví očkovaného, vytrpění bolesti, ztrátě na výdělku nebo ztížení společenského uplatnění. Pro posouzení této újmy a rozsah náhrady se použije zákon č. 116/2020 Sb. , o náhradě újmy způsobené povinným očkováním, obdobně."
Postup pro uplatnění tohoto nároku je popsán v § 4 zákona o náhradě újmy způsobené povinným očkováním. Bude především nutné prokázat vztah příčinné souvislosti mezi Vámi podstoupeným očkováním a nežádoucími zdravotními komplikacemi. Nárok na odčinění újmy na Vašem zdraví je zapotřebí uplatnit vůči Ministerstvu zdravotnictví čR:
https://www.mzcr.cz/K této problematice se více dočtete například zde:
https://advokatnidenik.cz/2022/04/29/odskodneni-ujmy-po-ockovani-proti-onemocneni-covid-19-v-praxi/_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 372/2011 Sb. , o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)
zákon č. 569/2020 Sb. , o distribuci léčivých přípravků obsahujících očkovací látku pro očkování proti onemocnění COVID-19, o náhradě újmy způsobené očkovaným osobám těmito léčivými přípravky a o změně zákona č. 48/1997 Sb. , o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 116/2020 Sb. , o náhradě újmy způsobené povinným očkováním
Komentáře vytvořeny pomocí CComment