Nájemce nebytových prostor pořídil v únoru 2018 ze své iniciativy dveře z nemovitosti na dvůr. Nájemní vztah skončil v lednu 2020. Nyní chce finanční vyrovnání. Vztahuje se na tento případ promlčení tří let §101 nebo deseti §638? Děkuji za odpověď.
Od 1.1.2023 pronajímám byt 2+1, I. kat. v Praze 6. Nájem byl stanoven na 8.000 měsíčně + poplatky za služby, elektřinu a plyn ve výši 7.500 měsíčně. Mohu po písemné dohodě s nájemcem zvýšit nájem na 10.000 měsíčně, i když je to více než 20%? Předem jsem o tom jednala s nájemcem a ten vzhledem ke skutečnosti, že v dané oblasti se podobné byty pronajímají za 15.000 + poplatky, s mým návrhem vyslovil souhlas.
2.11.2024 mám ukončenou nájemní smlouvu. V dohodě o ukončení nájemní smlouvy si majitelka vymínila, že si nechá z kauce 3000 kvůli vyúčtování: "Výše jistoty bude vrácena ve výši 33.000 a 3.000 ponechány pronajímateli pro případ nedoplatku z vyúčtování nákladů na služby." Nicméně ani těch 33.000 mi po měsíci nevrátila. Když jsem ji urgovala, vrátila mi 20.000 4.12.2024, ale s tím, že by mi zatím nemusela vracet nic, protože v nájemní smlouvě je: "Po skončení nájmu je pronajímatel povinen vrátit jistotu nájemci, ledaže byla řádně čerpána, a to nejdéle do jednoho měsíce ode dne, kdy nájemce nemovitost vyklidil, předal pronajímateli a bylo vypořádáno vyúčtování nákladů na služby." Druhý důvod, proč mi nevrátila těch 13.000 je ten, že v létě došlo k poškození displeje na myčce. Dohodly jsme se, že to bude řešit jako reklamaci v záruce a pokud by to nebylo uznané, že to budu řešit z pojistky. Nicméně reklamace prý zatím ukončená po cca 4 měsících není. Ještě bych chtěla uvést, že není důvod očekávat, že by vyúčtování dopadlo nedoplatkem, služby jsem platila 6,5 měsíce, fyzicky jsem tam byla jen 5 měsíců a mimo topnou sezonu. Kromě toho mi nechce zaplatit úroky, protože v nájemní smlouvě je uvedeno, že jistota úročena nebude. A protože je to prý zanedbatelná částka. Vím, že v zákoně je, že jistota má být při ukončení nájmu vrácena s úroky, na internetu se uvádí vrácení hned nebo do měsíce. Ale prakticky tedy nevím, jak mám tuto situaci řešit. A platit právníka kvůli cca 1.000 Kč úrokům?
Vlastním 1/4 rodinného domu spolu se 3 bratry. V domě bydlím jenom já s moji rodinou - 4 členové. Jeden z mých bratrů najednou požaduje část nájemného za svoji 1/4 a to zpětně. Nikdy ode mě žádný nájem za používání domu nechtěl, neexistuje žádná smlouva ani příslib z mé strany. Má můj bratr nárok na nájemné za svoji část domu? Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem Klečka Jiří.
Pronajala jsem si byt od října 2024. Byt se nachází ve starém domě bez zateplení a důkladné rekonstrukce. Jedná se o 1+1. Bydlím tu se synem a jsme sami. Bohužel po čas pobytu zde, byl syn hodně nemocný. Viróza střídala virózu. Je zde jedno plynové topení na jednu místnost. V kuchyni topení není. Tam je 19 stupňů a v koupelně mám vždy vytopeno na 18-19 stupňů. Potom jsem zde v listopadu 2024 objevila plíseň, i po tom co jsem větrala a starala se o byt, jak nejlépe umím. Majitelku jsem na vše upozorňovala a když jsem na konci listopadu dala výpověď, že chci odejít dohodou, prý jsem to porušila já a musím dodržet výpovědní lhůtu 3 měsíce. Já si však už našla bydlení a chci se tento měsíc stěhovat vzhledem k zimě a zdravotnímu stavu. Posílám i úryvek ze smlouvy. Prosím o pomoc. Jsem máma samoživitelka. Opravdu si nemohu dovolit živit dva byty a navíc vše řeší ještě přes makléře, který vůbec netuší jak to tu vypadá. Předem děkuji za informace a Váš čas.
Jsem členem Společenství vlastníků bytových jednotek SVJ. Manželka souseda otevírá okno na schodišti, i když se topí, na 5 i více hodin. Bydlím v bytě pod jejich. Poslal jsem mu mail, aby manželka zavřela okno a upozornil ji, že porušuje Usnesení SVJ o větrání a ochlazuje všechny byty v bytovém domě. Odpověděl mailem, který je plný sprostých nadávek a urážek, který zároveň poslal všem členům výboru SVJ. Mohu moji žádost a jeho odpověď přečíst na Shromáždění vlastníků, abych neporušil nějaký zákon? Stížnost u přestupkové komise jsem podal. Děkuji. Pavel.
Jsme společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) o 6 vlastnících, které vzniklo v r. 2008. Statutárním orgánem našeho společenství je výbor. Co se týče výboru, tak předseda a člen výboru nesouhlasí s výstavbou nových lodžií, popřípadě závěsných balkónů, tzn. souhlasí jen místopředseda. Na revitalizaci našeho domu jsme si vzali úvěr v r. 2012 se splatností 25 let, který nelze refinancovat. Někteří vlastníci v našem společenství jsou toho názoru, že bychom si na výstavbu lodžií měli vzít další úvěr cca se splatností 30 let, s čímž jako předseda zásadně nesouhlasím. Ve stanovách máme uvedeno, že k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většina přítomných vlastníků, pokud zákon nebo stanovy nevyžadují vyšší počet hlasů. Mám dotaz:
1/ Pokud by na schůzi hlasovalo pro tento záměr nadpoloviční většina přítomných vlastníků, můžu se opřít o zákon, že se jedná o změnu vzhledu stavby, kde je zapotřebí 100 % souhlasu vlastníků ? - viz zákon o vlastnictví bytů.
2/ Pokud by se pro tento záměr rozhodla nadpoloviční většina přítomných vlastníků a nešlo by se opřít o souhlas 100%, jak se postupuje v případě, kdy předseda s tímto záměrem nesouhlasí?
Ještě bych chtěla podotknout, že v současnosti máme malé balkóny, které jsou v prohlášení vlastníka vedeny jako součást jednotky (francouzské okno).
Předem děkuji za odpověď.
Měl bych dotaz ohledně živnostenského podnikání. Bydlíme v bytovém domě se společnými garážemi. Náš soused přes rok používal společné prostory (kolárna) jako sklad materiálu (dřevo) a dílnu. Na můj dotaz co tam dělá odvětil arogantně, že to má dovolené od všech lidí, což nebyla pravda. Řešili jsme to tedy přes město (v té tobě vlastník bytové jednotky - nyní již mají byt odkoupen), kdy dostal několik výzev na vyklizení, avšak prostory vyklidil až pod pohrůžkou pokuty a pozastavení koupi bytu.
Než budu řešit situaci dále, rád bych si vyslechl Váš názor. Máme pronajatý bar, který se nachází v přízemí domu. Majitel objektu bydlí v tomto domě. K nám do baru chodí na pivo. Poslední dobou mi chodí stížnosti od zaměstnanců, že tento majitel objektu si v baru dělá co chce. Chodí si do technické místnosti, kde si zapíná/vypíná bojler, všechno mu vadí, nic se mu nelíbí, v baru prý i rozkazuje a chová se jako “provozovatel” baru.
Chtěl bych se informovat, jak je to s vyúčtováním za energie. Bydlím v pronájmu, kde mám smlouvu na dobu určitou a částky jsou uvedené jak za čistý nájem, tak za jednotlivé energie. Chci se zeptat, jestli mám právo dostat vyúčtování nebo to připadá pronajímateli? Svého pana domácího jsem již několikrát vyzval, aby mi dal vyúčtování, avšak to podle odpovědí nemá v plánu. Pokud mám nárok na vyúčtování co se dá pro to podniknout?