Daně, obchod, živnost, podnikání
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 18
Najala jsem si zhruba před 3/4 rokem grafické studio, aby mi zpracovalo katalog. Dodala jsem několikrát podklady, 2x se osobně sešla. První verze byla katastrofální a chtěla jsem ukončit spolupráci, ale nechala jsem se na osobní schůzce přesvědčit, že tomu dáme ještě šanci. Vzhled se upravoval. Termín se na po 3x odsunul, a protože to nezvládli ani do konce roku, a to ani zapracovat všechny moje připomínky a navrhované úpravy, rozhodla jsem ukončit spolupráci. Studio s tím souhlasí, s tím, že si s tím také již nevědí rady, ale chtějí zaplatit "odškodné" = odpracovanou práci, kterou vyčíslili na cca 50.000 CZK. Nemáme podepsanou žádnou smlouvu, ani oficiální objednávku. Existuje pouze email, ve kterém schvaluji, že souhlasím s cenovým rozmezím za dodání finálního grafického návrhu katalogu v rozmezí mezi 30.000-55.000 Kč. Samozřejmě, že jsem s nějakou malou kompenzací počítala, ale pouze symbolickou. Je potřeba ze zákona uhradit dílčí práce i za něco, co jsem neobdržela? Když nemám smlouvu, ani objednávku? Děkuji za radu, KV.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Reklamace, spotřebitel, kupní smlouvy
- Zobrazení: 15
Odkoupila jsem si 1/4 nemovitosti, já měla 3/4 a 1/4 jsem odkoupila od bývalé spolumajitelky. V trámech se vyskytl tesařík krovový, dle firmy tam byl tak 10 let. Některé trámy se budou muset vyměnit, bude se jednat o velmi nákladnou opravu.
1) Lze dřevokazný hmyz tesaříka krovového považovat za skrytou vadu nemovitosti? A je vůbec šance, že bych byla u soudu úspěšná, když příbuzná neměla na půdu přístup, měly jsme totiž slovně dohodnuto, kdo co užívá a vzájemně si do "cizích" částí nechodili.
2) Dále dělám revizi elektřiny. Ta je v bytě po bývalé spolumajitelce špatně, třífázový proud je napojen na jednofázový elektroměr. Je toto skrytá vada nemovitosti? A mám nárok na úhradu celé revize týkající se tohoto bytu, nebo se to bude dělit dle podílů?
3) Je nutné mít pro reklamaci skryté vady nemovitosti soudní znalecké posudky nebo stačí vyjádření firmy a revizního elektrikáře (+ fotodokumentaci).
Velmi Vám děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Reklamace, spotřebitel, kupní smlouvy
- Zobrazení: 21
Ráda bych se informovala na možnosti, které mám v rámci práva jako zákazník autoservisu a jak postupovat při reklamaci. Dne 28.10.2024 bylo vozidlo předáno do příslušného servisu po náhlé poruše motoru s tím, že domluvený termín prohlídky vozu bude 4.11.2024. Ze strany servisu docházelo k neustálému oddalování opravy se slovy, že je čas přezouvání a že nemají dostatek personálu, atd. I v momentě, kdy se na vozidlo již podívali, byl termín dodání opraveného vozu stále prodlužován. Po opakovaném urgování bylo vozidlo po repasu motoru, který daný servis zaslal na opravu na své smluvní místo, předáno dne 28.01.2025. Zaplacená částka za opravu byla 77.609 Kč. Po převzetí vozu s ním bylo jezděno jeden den, poté bylo odstaveno kvůli cestě do zahraničí, po jejímž návratu bylo vozidlo opět jeden den jezděno, a během tohoto dne se objevila stejná porucha, jako před celkovou opravou vozu. Telefonicky jsem kontaktovala servis, vyžádali si příjezd na diagnostiku a vozidlo ten den již zpět vydáno nebylo, protože vykazovalo známky neznámé poruchy - dle slov servisu byla znovu stejná chybná část vozu odeslána na jejich smluvní pracoviště, kde opravu motoru prováděli již předtím. Opakované odevzdání vozu do opravy proběhlo dne 14.2.2025 a do dnešního dne (14.3.2025) jsem nebyla kontaktována o předběžné době dodání vozu, či s jakýmikoliv informacemi. Dne 14.2.2025 mi bylo servisem poskytnuto také náhradní vozidlo, které mohu po dočasnou dobu využívat. Zajímá mne, zda-li mám dle zákona kvůli délce a opakování opravy právo na vrácení ať už částečné nebo celkové sumy za opravu, případně kolik dní má servis na reopravu, jelikož bez vozidla jsem již prakticky od listopadu loňského roku, po jeho převzetí je znovu nepojízdné a provést opravu se servisu zjevně nedaří. Dále také, jakou záruku je servis povinen poskytnout na opravu vozu i v případě, že je do něj kvůli chybné opravě stále vraceno. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 30
Prosím o radu ve sporu o odstoupení od smlouvy. Chtěla bych vědět, jestli mám nějaká práva a ochranu nebo se musím podřídit firmě. Podrobné informace jsou v přiložené mailové komunikaci. Budu velmi vděčná za jakoukoli radu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 26
Babička před 2 lety (2023) zdědila nemovitost po své sestře a to dům a garáž. Garáž byla pronajímána již před dědictvím, ale nebyly uplatňovány v daňovém přiznání odpisy ani paušál 30% nákladů, protože i tak byla daňová povinnost po odečtení slevy na poplatníka nulová. Stejně tak bylo postupováno, tedy neuplatněno nic, i první dva roky po dědictví, tedy již v přiznání babičky. V přiznání jsme žádné náklady neuvedli. Nyní se začal pronajímat i dům. Budeme odepisovat rovnoměrnými odpisy, tedy první rok 1,4% hodnoty nemovitosti. Pokud byl dům pronajímán až od srpna do prosince, je možno uplatnit jen pět dvanáctin ročního odpisu? Stejně tak je potřeba pokrátit i ostatní náklady jako pojištění nemovitosti, daň z nemovitosti? Lze začít odepisovat garáž i když dosud odepisována nebyla ? U obou nemovitostí je stanovena cena obvyklá v notářském zápisu z vyřízení dědictví. Tím, že ještě neuplynulo 5 let od dědictví, tak můžeme vycházet z této pořizovací ceny? Je možné u domu uplatňovat reálné náklady (odpisy, opravy, atd..) a u garáže paušál? Nebo musí poplatník uplatňovat v rámci přiznání jednu metodu? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 25
Chci přepsat, tedy darovat nemovitost nevlastní dceři (dcera manželky). Podléhá takovýto dar nemovitosti dani z příjmu? Jsou nevlastní děti považovány za příbuzné v linii vedlejší? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 20
Potřebuji poradit. Přišla mi nabídka od firmy ePoptávka (B2M.cz) a já na ni zareagoval. Po nahrávaném telefonickém hovoru jsem odsouhlasil, že jejich službu využiji. Ještě ten den mi přišla faktura. Jenže já jsem si to po několika dnech rozmyslel a napsal jim, že odstupuji od smlouvy. B2M toto neakceptuje a vyhrožuje mi vymáháním pohledávky. Podle jejich interních podmínek má zákazník na odstoupení od smlouvy 2 dny, ale podle zákona 10 dní. Nikde jsem nic nepodepsal, jen jsem to odsouhlasil v tel rozhovoru. Teď nevím, co mam dělat. V příloze zasílám jejich odpověď na Odstoupení od smlouvy. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 28
Dostal jsem nabídku od své babičky na koupi rodinného bytu s pozemkem za zvýhodněnou cenu 1.000.000 Kč. Plánuji si vzít u banky úvěr na 2.400.000. Můj dotaz a problém spočívá ve vyhnutí se nutnosti ušetřit 20% úvěru, který se stahuje na koupi nemovitosti s rekonstrukcí, proto volím pouze úvěr na koupi nemovitosti. Tím pádem bych s moji babičkou uzavřel kupní smlouvu na 2.400.000 Kč. Chci vědět, zda by bylo nelegální, kdyby si babička po zdanění nechala 1.000.000 a zbytek mi dala skrze darovací smlouvu jako dar na rekonstrukci. Ve finále by banka své peníze dostala, takže morálně v tom problém nevidím, ale nejsem tak znalý v právu, abych byl schopen rozpoznat, zda je toto konání považováno za nezákonné. V případě nelegality tohoto jednání bych byl velice vděčný, zda bych se mohl dozvědět co přesně je na činu nelegální a jaký zákon a paragraf se k tomuto vztahuje. Předem děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Živnosti, obchodování, obchodní společnosti
- Zobrazení: 25
Jak zrušit podnikání OSVČ mého manžela, který má Alzheimerovu nemoc a navíc dostal slabou mrtvici a tedy není schopen činnost vykonávat? Neumí mluvit, číst ani se podepsat. Nemám jeho Generální plnou moc ani opatrovnictví.
Po zrušení podnikatelské činnosti musím napsat všem dodavatelům, aby faktury směřovali na můj soukromý účet?
Komu se oznamuje ukončení podnikání kromě Finančního úřadu?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 21
Manželé H. a H. od 5.11.1977 dosud na vlastním pozemku o výměře 787m2, společně postavili dům, zastavěná plocha 523m2, zbytek zahrada, novostavba, SJM od 30.11.1983 (JMK, okres Blansko). Oba manželé se dohodli o změně vlastnických práv, uzavřeli Smlouvu o zúžení SJM 13.5.2024 (každý jeden podíl ½). Oba manželé zde mají trvalé bydliště, trvalé bydliště zde má i jejich dcera a vnučka. Dcera a vnučka bydlí v nájmu jinde, z důvodu zaměstnání a školy. Paní H. z osobních (zdravotních) důvodů nezvládala bydlení s panem H. v tom obrovském domě a bydlí v bytě s nájemní smlouvou od května 2024 (k dnešnímu dni 10 měsíců, tudíž nesdílí společnou domácnost s manželem v místě trvalého bydliště, kde zůstal jen pan H. sám, ovšem po dohodě a dle potřeby si i nadále pomáhají. V obci kde se dům nachází bude do konce roku 2025 k dispozici nájemné bydlení pro sociálně slabé, jednopokojové, o což by měl pan H. zájem, ale důležitá podmínka je „nesmí vlastnit 6 měsíců před datem bydlení v obecním bytě žádnou nemovitost“. Návrh:
1. darování na dcery (máme dvě dcery), ale žádná nemá o bydlení v domě zájem, je moc velký, obě tam být nechtějí
2. přepis na jednu, na vypořádání té druhé nemají ani jedna možnost financí a my s manželem také ne
3. dát dům k prodeji oba společně přes realitku, je riskantní, za jak dlouho by se dům prodal, chápu, že za nižší cenu by to mohlo být třeba i do měsíce, ale určitě by to bylo na úkor ceny. Navíc pan H. do doby, než bude hotové nájemní bydlení, by neměl kde bydlet, což se mu nelíbí.
4. Návrh na případnou nejrychlejší variantu, pokud by manželé i dcery s tím souhlasili, kdyby pan H. daroval svoji polovinu paní H., která v domě nechce bydlet, ale mohla by celý dům nabídnout do prodeje a čekat na nejvýhodnější nabídku koupě a manželovi by začala běžet lhůta pro podmínku nevlastnit nemovitost. Jenže potřebujeme znát: zda u paní H., byť je majitelkou a má zde trvalé bydliště, tím, že 1) s manželem uzavřeli smlouvu o zúžení SJM květen/2024, nebo, 2) že už 10 měsíců nebydlí v domě, nebo, 3) že dojde k darování druhé poloviny domu od manžela až nyní
Dotaz zní: bude zachována podmínka při prodeji nemovitosti: bydlení v nemovitosti více jak 10 let,, v návaznosti na daň z prodeje byla by 15% ? nebo by byly zachovány všechny podmínky rodin. příslušníka pro osvobození od daně (hodnota domu 7-9 mil.) Nebo zda existuje ještě jiná možná překážka pro tuhle variantu č.4. v návaznosti na osvobození od daně z prodeje. Děkuji.