Jsme tři sourozenci a našemu otci je přes 80 let. Vlastní několik nemovitostí, kde je dlouhodobě domluveno, že každému po jeho úmrtí bude náležet jedna. Nicméně jak šel čas, objevila se časem nová skutečnost - a sice jeho nemanželský syn. Není sice nikde oficiálně vedený jako jeho syn, ani v rodném listě, ani testy DNA nejsou. Nicméně on ví o nás a my o něm. Několikrát jsme se i bavili, ale nijak více se nestýkáme. Můj dotaz zní: Má tento člověk v případě úmrtí otce právní nárok na nějaký náš majetek? A pokud ano, jaký postup nejlépe zvolit, aby z tohoto nároku byl vyloučen? Díky za odpověď.
Můj tatínek umírá. Má novou manželku necelý rok. Otec dostal od jeho maminky, mé babičky darem nemovitost. Jak to bude nadále z dědictvím nemovitosti? Komu připadne? Dá se nějak bránit, aby nepřipadla manželce? Závěť nesepsal. Nemovitost dostal před manželstvím. Děkuji.
Chtěla bych se zeptat, jak se bude dělit majetek po zemřelém otci. Nedávno nám zemřel otec, který se rozvedl cca před půl rokem se svou manželkou. Před jeho smrtí se nestihlo udělat majetkové vyrovnání. Mají společný dům, a otec má na sebe psaný byt, který vlastní se svým bratrem tedy 50/50 %. Musí proběhnout nejdříve majetkově vyrovnaní? Nebo se vše vyřeší u notáře, na co má právo teď již bývala manželka a na co děti? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
2007 mi rodiče darovali svůj byt, 2009 matka darovala mému synovi, jejímu vnukovi, chalupu, později mé dceři, její vnučce, darovala své šperky - několik prstýnků, řetízek, náušnice. Matka 2024 zemřela, nyní otec. Můj bratr se domáhá při dědictví podílu ev. vyplacení nemovitosti. Má na to nárok? O rodiče jsem se starala já se svými dětmi, bratr se nezapojoval. Žádný další majetek rodiče neměli, min. finanční hotovost. Děkuji, J. Jelínková.
Plánuji z dědictví, mezi rodinnými členy, koupit byt po mé tetě (já 1/3, teta 1/3, sestřenice 1/6 a 1/6). Jaký je postup ve vyřizování převodu bytu na mou osobu, když jsme se v rodině domluvili a nepotřebujeme žádného zástupce. Stačí mezi námi sepsat smlouvu, převod peněz jim na účty, a následně jen zajít na Katastrální úřad? Děkuji za odpověď.
Mám dotaz ohledně hypotéky na rodinný dům, který jsme s manželkou postavili. Hypotéku jsem normálně platil, ale manželka zemřela a já ještě za jejího života doplatil hypotéku z prodeje vlastní chalupy, která nebyla ve společném jmění manželů a byla na katastru psána výhradně na mě. Manželka měla dvě děti před uzavření manželství se mnou. Otázka zní, bude se při dědickém řízení brát celá cena majetku, nebo si můžu ponížit celkovou sumu majetku, kterou jsem zaplatil z prodeje vlastní chaty? Děkuji za odpověď. Josef Jahoda.
Já a můj bratr jsme dostali od rodičů orné pole. Oba jsme byli ještě svobodní, nyní chci pole prodat. Bratr před měsícem zemřel a jeho manželka si nárokuje peníze z prodeje. Má právo na peníze z prodeje? Děkuji s pozdravem p. Černa.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s dědickým řízením, kterého se jedna osoba nemůže zúčastnit z důvodu umístění v LDN. Nikdo z příbuzných nechce tuto osobu zastupovat. Jaké je možné řešení dané situace? Děkuji za odpověď.
2024 jsem dostala níže uvedenou odpověď. Rok trvalo vyřizování pozůstalosti po zemřelém jednom ze sourozenců. Nyní určený dědic, vymáhá danou částku i s úroky za celou dobu zprodlení, tj. od 1. dne po splatnosti ale zároveň i za dobu vyřizování pozůstalosti. Přesto že nebylo možno zjistit komu vyplatit. A prý na to má nárok. Existuje něco jako nějaká právní úschova při které se úroky nepočítají? Děkuji. Veronika
ODPOVĚĎ NA PŮVODNÍ DOTAZ:
Dobrý den,
pohledávky přecházejí v rámci dědického řízení na dědice. Tedy potomci zemřelého mají právo vymáhat podíl, který nebyl vyplacen za života zůstavitele. V rámci dědického řízení po zůstaviteli tedy do usnesení do dědictví budou chtít zanést tuto pohledávku a budou žádat určení, který dědic má právo na jakou částku pohledávky.
Můj nový dotaz se týká notářského dědického rozhodnutí, dva sourozenci zdědili byt - družstevní podíl v domě. Podíl mohl být převeden pouze na jednoho z nich s tím, že druhému vyplatí do roka určenou částku notářem. Došlo mezi nimi k ústní dohodě, že určenou sumu zatím vyúčtovávat mezi sebou nebudou a byt pronajmou. Bohužel sourozenec, který měl zrovna byt vyplacen (nebyl majitelem podílu) náhle zemřel a to až po lhůtě, kdy měl být vyplacen, takže k vyrovnání nedošlo a nyní jeho děti chtějí ten nevyplacený podíl dostat. Jakým způsobem to je možné vyřešit, mají nárok? Děkuji.
Původní zahrada mých rodičů asi (1200 m2) byla rozdělena na dvě části. Jednu vlastním já, druhou můj synovec. Na mou část jsme nechali zapsat PŘEDKUPNÍ PRÁVO ve prospěch synovce.
OTÁZKA: Jakým způsobem mohu docílit, aby má vnučka (dcera mého zemřelého syna) získala mou část zahrady nebo peněžní náhradu? S díky a s pozdravem D.N., (82 let).