Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 26
Babička před 2 lety (2023) zdědila nemovitost po své sestře a to dům a garáž. Garáž byla pronajímána již před dědictvím, ale nebyly uplatňovány v daňovém přiznání odpisy ani paušál 30% nákladů, protože i tak byla daňová povinnost po odečtení slevy na poplatníka nulová. Stejně tak bylo postupováno, tedy neuplatněno nic, i první dva roky po dědictví, tedy již v přiznání babičky. V přiznání jsme žádné náklady neuvedli. Nyní se začal pronajímat i dům. Budeme odepisovat rovnoměrnými odpisy, tedy první rok 1,4% hodnoty nemovitosti. Pokud byl dům pronajímán až od srpna do prosince, je možno uplatnit jen pět dvanáctin ročního odpisu? Stejně tak je potřeba pokrátit i ostatní náklady jako pojištění nemovitosti, daň z nemovitosti? Lze začít odepisovat garáž i když dosud odepisována nebyla ? U obou nemovitostí je stanovena cena obvyklá v notářském zápisu z vyřízení dědictví. Tím, že ještě neuplynulo 5 let od dědictví, tak můžeme vycházet z této pořizovací ceny? Je možné u domu uplatňovat reálné náklady (odpisy, opravy, atd..) a u garáže paušál? Nebo musí poplatník uplatňovat v rámci přiznání jednu metodu? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 25
Chci přepsat, tedy darovat nemovitost nevlastní dceři (dcera manželky). Podléhá takovýto dar nemovitosti dani z příjmu? Jsou nevlastní děti považovány za příbuzné v linii vedlejší? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 28
Dostal jsem nabídku od své babičky na koupi rodinného bytu s pozemkem za zvýhodněnou cenu 1.000.000 Kč. Plánuji si vzít u banky úvěr na 2.400.000. Můj dotaz a problém spočívá ve vyhnutí se nutnosti ušetřit 20% úvěru, který se stahuje na koupi nemovitosti s rekonstrukcí, proto volím pouze úvěr na koupi nemovitosti. Tím pádem bych s moji babičkou uzavřel kupní smlouvu na 2.400.000 Kč. Chci vědět, zda by bylo nelegální, kdyby si babička po zdanění nechala 1.000.000 a zbytek mi dala skrze darovací smlouvu jako dar na rekonstrukci. Ve finále by banka své peníze dostala, takže morálně v tom problém nevidím, ale nejsem tak znalý v právu, abych byl schopen rozpoznat, zda je toto konání považováno za nezákonné. V případě nelegality tohoto jednání bych byl velice vděčný, zda bych se mohl dozvědět co přesně je na činu nelegální a jaký zákon a paragraf se k tomuto vztahuje. Předem děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 21
Manželé H. a H. od 5.11.1977 dosud na vlastním pozemku o výměře 787m2, společně postavili dům, zastavěná plocha 523m2, zbytek zahrada, novostavba, SJM od 30.11.1983 (JMK, okres Blansko). Oba manželé se dohodli o změně vlastnických práv, uzavřeli Smlouvu o zúžení SJM 13.5.2024 (každý jeden podíl ½). Oba manželé zde mají trvalé bydliště, trvalé bydliště zde má i jejich dcera a vnučka. Dcera a vnučka bydlí v nájmu jinde, z důvodu zaměstnání a školy. Paní H. z osobních (zdravotních) důvodů nezvládala bydlení s panem H. v tom obrovském domě a bydlí v bytě s nájemní smlouvou od května 2024 (k dnešnímu dni 10 měsíců, tudíž nesdílí společnou domácnost s manželem v místě trvalého bydliště, kde zůstal jen pan H. sám, ovšem po dohodě a dle potřeby si i nadále pomáhají. V obci kde se dům nachází bude do konce roku 2025 k dispozici nájemné bydlení pro sociálně slabé, jednopokojové, o což by měl pan H. zájem, ale důležitá podmínka je „nesmí vlastnit 6 měsíců před datem bydlení v obecním bytě žádnou nemovitost“. Návrh:
1. darování na dcery (máme dvě dcery), ale žádná nemá o bydlení v domě zájem, je moc velký, obě tam být nechtějí
2. přepis na jednu, na vypořádání té druhé nemají ani jedna možnost financí a my s manželem také ne
3. dát dům k prodeji oba společně přes realitku, je riskantní, za jak dlouho by se dům prodal, chápu, že za nižší cenu by to mohlo být třeba i do měsíce, ale určitě by to bylo na úkor ceny. Navíc pan H. do doby, než bude hotové nájemní bydlení, by neměl kde bydlet, což se mu nelíbí.
4. Návrh na případnou nejrychlejší variantu, pokud by manželé i dcery s tím souhlasili, kdyby pan H. daroval svoji polovinu paní H., která v domě nechce bydlet, ale mohla by celý dům nabídnout do prodeje a čekat na nejvýhodnější nabídku koupě a manželovi by začala běžet lhůta pro podmínku nevlastnit nemovitost. Jenže potřebujeme znát: zda u paní H., byť je majitelkou a má zde trvalé bydliště, tím, že 1) s manželem uzavřeli smlouvu o zúžení SJM květen/2024, nebo, 2) že už 10 měsíců nebydlí v domě, nebo, 3) že dojde k darování druhé poloviny domu od manžela až nyní
Dotaz zní: bude zachována podmínka při prodeji nemovitosti: bydlení v nemovitosti více jak 10 let,, v návaznosti na daň z prodeje byla by 15% ? nebo by byly zachovány všechny podmínky rodin. příslušníka pro osvobození od daně (hodnota domu 7-9 mil.) Nebo zda existuje ještě jiná možná překážka pro tuhle variantu č.4. v návaznosti na osvobození od daně z prodeje. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 25
Fyzická osoba FO přešla od 1.1.2025 na paušální daň. V roce 2024 vystavila fakturu zdanitelné plnění prosinec 2024, která byla zaplacená v lednu 2025. Jak postupovat při zdanění příjmu? Tato faktura se zdaní ještě v roce 2024? Příjem se uvede do přílohy čísla 1 nebo se v daňovém přiznání zohlední někde jinde. V roce 2024 vede paušální výdaje 60%. Nebo je jiný postup? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 40
Chtěla bych se zeptat, zda musím podávat daňové přiznání za rok 2024? Zde je přehled mých příjmů:
Konec pracovního poměru 31.8.2023.
Pracovní neschopnost 20.4.2023 - 25.2.2024.
Mateřská 26.2.2024 - 8.9.2024.
Rodičovský příspěvek od 9.9. 2024 - nyní.
Nejsem si jistá jak je to za leden - 25.února 2024, když trvala pracovní neschopnost i po skončení pracovního poměru. Předem moc děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 45
Dne 26.2.2024 jsem nabyla darovací smlouvou 1/2 nemovitosti. Tato nemovitost se 03/2025 prodala za celkovou cenu 3.330.000 Kč, z toho jde realitní kanceláři provize 201.456 Kč a 1.564.272 Kč druhé straně (spolumajitel, spoluvlastník), která nemovitost vlastnila.
12/2024 jsme začali rekonstrukci bytu, ve kterém celou dobu žijeme, která nás zatím stála celkem cca 1.000.000 Kč. Je možné nějaké osvobození od daně z prodeje nemovitosti a pokud ano, co je potřeba doložit? Děkuji a přeji hezký den, Syslová.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 62
Mohu odložit daňový odpis hmotného majetku v roce uvedení do užívání technického zhodnocení? Musí mikro účetní jednotka účtovat o odložené dani?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 98
Stala se nám nepříjemná věc. Kontrolou účtu jsem tento měsíc zjistila, že mi v roce 2018 nepřišel daňový bonus za dceru z FÚ. FÚ jsem kontaktovala a bylo mi zjištěno, že platba odešla. Následně jsem zjistila, kde nastal problém. Paní, která tehdy daňové přiznání mého partnera zpracovala, zadala špatně číslo účtu. Platba tedy odešla úplně někomu jinému. Obrátila jsem se na banku, ale ti mi prý nemohou pomoci. Chtěla jsem se zeptat, zda je s tím možné ještě něco udělat? Příjemce platby se bezdůvodně obohatil a platbu FÚ nevrátil. Je ještě prosím nějaká možnost, aby nám byla platba vrácena? Dočetla jsem se o promlčecí lhůtě 3 roky, ale následně byla uvedena lhůta 10 let. Tak si nejsem jistá. Moc děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 116
Náš dotaz se týká daně z prodeje nemovitosti. Dne 26. 2. 2020 jsme uzavřeli kupní smlouvu na prodej pozemku, návrh na vklad byl podán 18. 3. 2020, zápis proveden 14. 4. 2020 (právní účinky k 18. 3. 2020). Na pozemku jsme si chtěli postavit rodinný dům a přestěhovat se z bytu, v němž bydlíme. (Byt je v mém osobním vlastnictví, nabytí před uzavřením manželství.) Začali jsme vyřizovat stavební dokumentaci, obdrželi územní rozhodnutí i projekt. Jenže nastala doba covidová následovaná zdražováním staveb. Ze zdravotních důvodů, ale i vlivem nepříznivé doby, jsme se rozhodli stavbu domu nezačínat a hledat dům již hotový. V září 2024 jsme objevili nabídku realitní kanceláře na prodej zánovního domu, ale bylo třeba rychle jednat. Dne 24. 9. 2024 jsme uzavřeli kupní smlouvu na prodej pozemku, stejného dne byl podán návrh na vklad, zápis proveden 17. 10. 2024 (právní účinky k 25. 9. 2024). Dne 23. 10. 2024 jsme uzavřeli kupní smlouvu na nákup domu. Zápis vlastnictví domu proveden 10. 12. 2024 (právní účinky k 15. 11. 2024) – společné jmění (já a manžel). Pozemek jsme bohužel prodali dříve než po pěti letech. Cenu pozemku jsme stanovili podle průzkumu v dané lokalitě, kde jsme zjistili ceny obdobných pozemků k podzimu 2024. Celou částku (včetně zisku) za pozemek jsme utratili za nákup domu. Protože cena domu i tak převýšila naše možnosti (vydali jsme také všechny úspory), museli jsme si půjčit půl milionu v rámci rodiny (na smlouvu o zápůjčce). V novém domě máme již trvalé bydliště, po nezbytných úpravách, které aktuálně probíhají, se chceme přestěhovat. Současný byt nám nevyhovuje, protože je bez výtahu (bydlíme v nejvyšším poschodí) v rušné části města (u frekventované silnice), my jsme oba důchodci, takže ze zdravotního hlediska nám dům lépe vyhovuje. Chtěli bychom byt prodat a část peněz použít na splacení půjčky na nákup domu, část na plánované úpravy a vybavení domu, zbytek si nechat jako rezervu (aktuálně nemáme žádnou). Případně byt pronajímat a potřebné peníze získat takto. Prosím o odborný názor, zda musíme – vzhledem k popsaným okolnostem – platit daň ze zisku z prodeje pozemku. Daňová poradkyně se domnívá, že nikoli. Děkuji za vstřícnost.