Pracovní doba, kázeň, povinnosti, řád
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 21
Je zaměstnavatel oprávněn mi strhnout o 30 minut více na přestávce, pokud moje pracovní doba začala v 06:04 (příchod do práce), v 7:25 až 7:28 byla přerušena (vyřízení osobních věcí mimo budovu pracoviště) a na přestávku jsem odešla v 12:47 a z přestávky se vrátila v 13:58. Celková doba přestávky stržená zaměstnavatelem činní 1:41 h místo skutečných 1:11 h. Pracovní doba je klouzavá od 6:00 do 19:00 s pevnou pracovní dobou na pracovišti od 09:00 do 12:00.
Zaměstnavatel se odvolává na zákoník práce který říká, že musím po 6 h čerpat půlhodinovou přestávku na odpočinek (i když nikam nejdu, tak se doba započítá) - ta „uběhla“ ve 12:34, tudíž přestávku co jsem čerpala ve skutečnosti je jen další povinná pauzu po 6 hodinách čerpaná „dříve“. Je praxe správně? Předem děkuji za vyřízení dotazu.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 26
Již přes dva roky pracuji jako zdravotní bratr v jedné z pražských nemocnic. Od samého začátku mi byly přidělovány denní a noční 12hodinové směny podle krátkého a dlouhého týdne. Toto se uplatňuje u všech kolegů. Podle tohoto si plánujeme osobní život a volný čas. V pracovní smlouvě a jejich dodatku mám uvedeno Nepřetržitý pracovní provoz s nerovnoměrnou pracovní dobou. I ve mzdovém systému mám uvedeno 37.5 hod - krátký/dlouhý týden.
Dále se od toho odvíjí i má výplata, jelikož mám příplatky za noční směny a práci o víkendu.
24.2.2025 jsem obdržel nový rozpis směn na březen 2025 a krom dvou denních směn ze začátku měsíce, tam mám po celý měsíc pouze 7,5 hod ranní směny, vždy od pondělí do pátku. Vůbec nevím, co nyní bude náplní mé práce, poněvadž ranní směnu u nás má pouze staniční sestra. Existuje nějaká možnost toto odmítnout, a je možné, aby mi staniční svévolně a bez mého souhlasu takto měnila zajetý rozpis směn. Mohu se odvolat na legitimní očekávání? Děkuji za pomoc.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 208
Mám dotaz ohledně zaměstnání, ve kterém pracuji. Jsou tu cizinci jako externí pracovníci od několika agentur a pracují přes 246 hodin měsíčně, většina z nich 300-400. Každý měsíc. Nerozumím tomu, zda je to legální a když ano tak jak? Mají plat od 130 do200 Kč na hodinu a z toho co mi sami vysvětlovali nemají přesčasy, příplatky atd. a proto sami říkají, že mají tolik hodin na rozdíl ode mne jako kmenového zaměstnance. Já osobně se domnívám, že to není legální a sám to vidím spíše jako vykořisťování. Také jsem vyrozuměl, že na účet dostávají pouze menší část výplaty a zbytek v obálce formou hotovosti. Je to pouze má domněnka nebo se jedná nejspíše o nelegální praktiky? Sám vím, že v tomto zaměstnání byla již na kontrole cizinecká policie, ale to jsem zjistil teprve, když jsem hledal, kam se poděla skoro celá hala pracujících lidí a kmenoví zaměstnanci se smáli, že hodně jich utíkalo přes plot zadem, když viděli označená auta policie. Ale netuším, jak dopadla kontrola a koho vlastně kontrolovali konkrétně. Zároveň je mi divné, že za posledních pět let přibyli celkem tři noví kmenoví zaměstnanci, ale odešlo o jich sedm. Ale externích pouze přibývá. Chci se zeptat, zda je legální, možnost pracovat v jedné firmě 246 a více hodin měsíčně a proč nemají při práci na třinácti a více hodinové směny nárok na příplatky. V zaměstnání mám obavu se zeptat nadřízených z toho důvodu, že jiné kolegy, kteří se ptali, jednoduše odbyli frázemi, že dělají na DPP a podobně. Zároveň kolega, kmenový zaměstnanec, byl požádat o navýšení základní hodinové mzdy z 90 Kč na 100 Kč a bylo mu řečeno, že pokud chce více peněz, tak ať jde pod pasáka, tedy pod externí agenturu. Zároveň některým kmenovým zaměstnancům, kteří se nechtěli nechat odbýt, byli záměrně zhoršovány pracovní podmínky natolik, že sami podali výpověď nebo už se jednoduše neptají. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 217
Ve státní organizaci jsem pracoval jako systémový specialita – popis práce byl sjednán náplní práce. Po několika letech jsem byl generálním ředitelem jmenován projektovým manažerem projektu v objemu cca 1.000.000.000 Kč – tato činnost nebyla uvedena v náplni práce. Nikdy nedošlo ke změně pracovní smlouvy ani náplně práce, původní práce mi zůstala také. Nedošlo ani ke zvýšení mzdy, pouze mi byly přislíbeny odměny za splnění projektových milníků, které mi nebyly vyplaceny, neboť byly vnitřní směrnicí nastaveny jako nenárokové. Vzhledem k tomu, že z mého pohledu nebylo možné veškerou práci vykonávat řádně, rozhodl jsem se pracovní poměr ukončit. Je takový postup zaměstnavatele oprávněný? Nevzniká zde nárok na ušlou mzdu?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 257
Zaměstnavatel mě natočil na kameru, jak kouřím na pracovišti, kde je to zakázáno. Může video použít proti mě děkuji. Jak se můžu bránit?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 359
Může ředitelka personálního odboru krajského úřadu nařídit nařízení ohledně pracovní doby: "V případech, kdy zaměstnanec opouští pracoviště za účelem návštěvy lékaře, posuzují se překážky v práci jako výkon práce pouze v rozsahu, ve kterém nezbytně zasáhly do základní pracovní doby. Překážky v práci, které zasáhly do volitelné pracovní doby se posuzují jako omluvené, nikoliv však jako výkon práce (nezahrnují se do odpracované doby) a neposkytuje se za ně náhrada platu". Pokud zaměstnanec čerpá celodenního lékaře, zaměstnanec je omluven pouze na základní dobu." Úřední hodiny jsou PO, ST 8-17 hod.. , ÚT, ČT, PÁ - 8-13 hod. - máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu vzhledem k úředním hodinám. Tzn., že pokud má pracovní doba je od 7-17 hod. PO a ST a ÚT, ČT kratší, 7-15 hod. a PÁ 7-13,30 hod. - já půjdu k lékaři zrovna v úterý odpoledne cca v 13,30 hod., tak si musím 1,5 hod. napracovat. Nenašla jsem ve služebním zákoně žádný odkaz, že by něco takového bylo možné. Bylo mi řečeno, že je to nařízení a musíme ho jako zaměstnanci respektovat. Chci podat stížnost, mám 3 děti do 15ti let a nemám čas si napracovávat hodiny za lékaře, když s nimi jdu. Potřebovala bych přesně vědět prosím, že na toto nemá ředitelka úřadu ani generální ředitel úřadu nárok, je to protizákonné a neslučuje se to s ustanovením v zákoně o státní službě, kde je zmíněno, že státní služba podporuje sloučení rodinného a profesního života. Děkuji, Veronika
_________________________________
Doplňující dotaz:
když mám jako státní zaměstnanec ve služebním poměru pružnou pracovní dobu a jsem nucena si mimo úřední dobu (pevně stanovenou dobu zaměstnavatelem) nadělávat lékaře, zda se na mě vztahuje nějaká výjimka, abych toto nemusela, když chodím k lékaři s dětmi- 3 děti do 15ti let, z toho 1 ve 3.stupni závislosti.
Když podám žádost ředitelce úřadu má povinnost mi vyhovět? Aby mi dobu, kterou strávím s dětmi u lékaře počítali do pracovní doby a platili mi za ní náhradu?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 303
Stalo se mi to, že jsem odpracovala 5 hodin a šla jsem na propustku s dítětem k zubaři. Nejprve jsem dítě vyzvedla ze školy a protože mělo hlad, stavili jsme se na jídle v rychlém občerstvení a pak jsme šli k zubaři a poté domů. Druhý den mě můj vedoucí neprofesionálním způsobem naznačil, že mě viděl na jídle a že jsem tím přestřelila, a že ponesu následky, a proto potřebuji vědět, jestli jsem opravdu pochybila a nebo lze i v době propustky si dojít na jídlo? Děkuji moc za brzkou odpověď. Dalimila
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 334
Chtěl bych poradit v následující věci: Kolega opustil pracoviště a zanechal je neuspokojivém stavu, což mělo za následek sankce i vůči ostatním zaměstnancům. On se brání tím, že to on nebyl, že to musel být někdo jiný a že místnost se nezamyká. Pravděpodobnost toho je malá. Podle rozvrhu práce je pracoviště vázané v inkriminovanou dobu s ním a nikým jiným. Kolega je známý svým laxním přístupem k plnění pracovních povinností. Vím, že mu to nemohu dokázat, ale chtěl bych se zeptat, jak mohu argumentovat, protože on argumentuje tak, že dokládá se zavinění, nikoliv nevina. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 463
Týdenní pracovní doba 35 hodin týdně, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba, pracovní doba 12-22 hod. Vyrovnávací období máme 26 týdnů. Počet směn vychází každý měsíc jinak. Pracujeme krátký týden 2 dny a dlouhý týden 5 dní, s tím, že musíme splnit fond vyrovnávacího období (leden- červen). 903 hodin i se svátky za období leden - červen. Pracovní doba je 9,5 hodiny denně. 1.1. Státní svátek nemám plánovanou směnu. Bude měsíční fond odpracované doby 154 hodin nebo připočtu i svátek a fond je 161? Všeobecně se ptám, zda v případě nerovnoměrně rozvržené pracovní doby, pokud není plánována směna na státní svátek, zda se musí připočíst do fondu i ten státní svátek. Další příklad v květnu mam 1 směnu ve svátek a druhý svátek nemám plánovanou směnu. Bude fond 140,147, nebo 154 hodin. Firma používá plánovací kalendář na 35 hodin týdně (5 denní pracovní doba po 7 hodinách). Dotaz zda se dá vytvořit přímo plánovací kalendář směn na 9,5 hodiny denně, krátký dlouhý týden, pracovní doba 35 hodin týdně? A pokud ano lze tento kalendář najít na internetu? Děkuji za odpověď.
Jak se bránit proti vytýkacímu dopisu zaměstnavatele, hrozba výpovědi dle 52 písm. f) Zákoníku práce
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 551
Měla bych dotaz ohledně možné výpovědi ze strany zaměstnavatele dle paragrafu 52 písm. f) zákona č. 262/2006 Sb. Personální oddělení na schůzce 3.12.2024 s nadřízenými mně předalo vytýkací dopis, kde jsem byla obviněna z několika záležitostí, se kterými nesouhlasím. Poslala jsem proto oficiální dopis na personální oddělení s důkazy z emailů a potvrzeními od spolupracujících kolegů, abych některé věci vyvrátila, že nejsou pravda, přestože tento dopis by měl mít váhu až v případě podání soudní žaloby na zaměstnavatele. Má nadřízená mně dlouhodobě šikanuje a hledá evidentně způsob, jak se mně zbavit, abych zaměstnání opustila. Pracuji ve firmě již 3 roky. Jeden bod je, že jsem v červnu 2024 neoprávněně pracovala z domova bez souhlasu nadřízených dle vnitřní směrnice. Další bod byl např. že jsem neoprávněně 1.7.2024 opustila ve 13:13 hodin pracoviště, když pevný kmen je do 14 hodin. K oběma obviněním jsem doložila emaily, které toto vyvrací. Třetí bod byl pracovní, že jsem správně nespočítala nějaké podklady v říjnu 2024, na kterých spolupracuje mnoho kolegů, které v té době osobně i pracovně postihly povodně. Důvody ztížené situace při přípravě dat jsem vysvětlovala osobně i vyššímu nadřízenému, který mé odůvodnění přijal a nadřízené posílala email s vysvětlením. Ve vytýkacím dopise je uvedeno, že mám do 30 dnů splnit x dalších bodů a pokud je nesplním, tak je uvedeno, že zváží rozvázání pracovního poměru. Jsou tam body, které ostatní kolegové v oddělení plnit nemusí. Jedním z bodů na odstranění je, že jsem neměla pravidelné schůzky s vybranými kolegy z jiného oddělení a neprojednávala jsem s nimi řádně nutné pracovní podklady. Kolegy jsem požádala o oficiální potvrzení zaslané emailem, jsem se s nimi scházela. Další schůzku naplánovali na 9.1.2025, kde se bude kontrolovat, zda jsem požadované body splnila. Většinu uvedených jsem mechanicky nastavila, abych splnila. Jeden z bodů na splnění, ale je velmi subjektivní, proto očekávám od své nadřízené, že oficiálně informuje, že jsem s ní řádně nekomunikovala a nesplnila ho tak. Můj dotaz je, zda mohu rovnou na této schůzce následně obdržet výpověď ze strany zaměstnavatele dle paragrafu 52 písm. f) zákona č. 262/2006 Sb., že jsem požadované do 30 dnů nesplnila. Zda procesně i z hlediska práva si to mohou dovolit, přestože je to účelově sepsané, aby se mně nadřízená tímto neslušným způsobem zbavila. Nebo mně například budou nutit, abych místo této výpovědi podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru. Znamená to, že v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele dle paragrafu 52 písm. f) nedostanu ani odstupné ani žádnou podporu na Úřadu práce? Děkuji za odpověď. Zdenka.