Různé (stavební právo, zdravotní právo apod.)
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 17
Je doporučení speciálně pedagogického centra pro školu závazné (musí se jím škola řídit), pokud není podepsané zákonným zástupcem nezletilého žáka? Zákonný zástupce nepodepsal Informovaný souhlas na poslední straně doporučení, z čehož není zřejmé, zda s doporučením souhlasí, nesouhlasí nebo má k němu výhrady.
- Základní údaje
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Nezařazené dotazy (různé)
- Zobrazení: 41
Důvodem pro změnu adresy může být stěhování do nových prostor, nové virtuální sídlo nebo i kompletní reorganizace společnosti. Ať už je důvod jakýkoli, samotný proces není složitý – stačí mít přehled v potřebných dokumentech a získat souhlas všech majitelů, případně valné hromady. Jak postupovat u společnosti s ručením omezeným a kde všude změnu nahlásit?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 30
Soused postavil na rovném pozemku dům, který ale navýšil navezením zeminy do výše cca 1 m nad původní pozemek . Ohraničil jej opěrnou zdí, na kterou chce postavit plot vysoký 2 m. Původní plot, který dosud odděloval naše pozemky je vysoký 2 m, kdy náš pozemek je ještě k tomuto plotu níž o 0,5 m. Bylo by nám jedno do jaké výšky si chce svůj plot postavit, kdyby náš starý dům nestál od tohoto plotu pouhé 4 m, kde máme okna z obývacího pokoje a kuchyně, která jsou 1 m od země. Když sečteme výšky sousedova nového plotu od našeho stávajícího pozemku, je výška nového plotu 4,5 m, tedy by jsme se z oken dívali do plotu a stínil by i slunci. K tomu všemu máme fotovoltaiku ve výšce původního plotu na přístavbě, čímž by došlo k zastínění spodního panelu a k vyřazení tohoto zařízení. Soused nemá zájem s námi tuto věc konzultovat a po návštěvě stavebního úřadu nám bylo sděleno, že když není dohoda budou tuto záležitost řešit, až bude plot postaven. Náš dotaz je, jestli může soused postavit tento plot, nebo jak se bránit proti této stavbě. Děkujeme za vaši odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Zdravotnictví, drogy, hygiena
- Zobrazení: 37
Byl jsem dnes (10.03.2025) na vstupní lékařské prohlídce, na pracovní pozici, řidič skupiny C. A lékař mě nechtěl uschopnit práce z důvodu, že mám již propadlé očkování proti tetanu a že pokud se nenechám očkovat, tak mě neuschopní práce. Ale já očkování proti tetanu odmítám. Jsem dospělá, svéprávná osoba a mám právo podepsat negativní reverz ohledně odmítnutí očkování proti tetanu. Což mám. Mám to i ve výpisu ze zdravotní dokumentace. Ale firemní lékař mě prostě uschopnit nechtěl. Nakonec mě ale uschopnil na zkrácenou dobu (24 měsíců) a říkal, že se musím do té doby nechat přeočkovat na Tetanus, jinak mě neuschopni práce a můj dotaz zní. Opravdu mě může pracovně lékařský doktor, při vstupní lékařské prohlídce, neuschopnit práce řidiče skupiny C, pouze na základě toho, že odmítám očkování proti tetanu?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Pojišťovny, pojištění
- Zobrazení: 38
Jsem zákazníkem jedné banky. Pro získání hypotéky a následného úvěru jsem si i připojistil tyto produkty (aktuálně se ptám na pojištění neschopnosti práce) u jedné pojišťovny. Po krátkém zdravotním dotazníku jsem pojištění hradil v nemalé výši zhruba 7 let.
09/2024 jsem nastoupil na neschopenku s pohybovými bolestmi zad. Požádal jsem pojišťovnu aspoň o nějakou zálohu, aby mi to krylo výpadek příjmu. I když jsem žádal na základě neschopenky od doktora, musel jsem za poplatek lékaři zajistit kompletní zdravotní dokumentaci 5 let zpětně a nyní je březen a dostal jsem od lékaře pojišťovny zamítavé stanovisko. Celou dobu, než se vyjádřili s tím, že považují věc za uzavřenou, jsem hradil výpadky příjmů z našetřených peněz i ty jejich částky za pojištění. Můj dotaz je ohledně toho, že i když věděli o mém zdravotním stavu, tak si melou dokola tu svou a to že jsem pojištění mohl zrušit. Povedlo se mi zrušit pouze životní pojištění, kde jsem doplácel 1.000 Kč za předčasné ukončení, ovšem pojištění hypotéky a úvěru již nikoliv a pojišťovací ústav se mnou nekomunikuje i když jsem je žádal písemně o smír a nějaké řešení situace, paradoxně mi v bance řekli že nevidí důvod, proč by mi pojištění neměli vyplatit a na základě toho mi povolili odklad splátek o měsíc. Pokud jim volám a žádám je o smlouvy, abych je dal někomu posoudit, nereagují, jen že to předají dál a jak už jsem psal už to trvá dost dlouho a veškeré finanční rezervy jsou pryč, protože než mi opět pokaždé napíšou že pro mě nemohou nic udělat trvá i měsíc a věc považují z jejich strany za uzavřenou. Podle jejich kalkulačky na webu jsem přišel o zhruba 95.000 Kč.
Je nějaká jiná možnost než jít k soudu? Třeba jim celou dobu ty žádosti a apely píšu cizím jazykem a najde se někdo kdo by mi s tím pomohl? Díky jejich laxnímu a dlouhému přístupu k nějakému východisku, kdy mě nechávali ve finanční nejistotě, jejich celkovému přístupu mi nyní hrozí exekuce.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 36
Otec postavil v roce 2002 přístavbu RD bez stavebního povolení (časová a finanční tíseň). O průběhu stavby informoval stavební úřad, dokonce došlo k několika prohlídkám na místě, a současně došlo k domluvě s úřednicemi, že se stavba následně zlegalizuje formou dodatečného souhlasu k užívání, případně, že úřad vydá stavební povolení až v průběhu stavby (ano, takové domluvy v té době byly celkem běžné). Ke stavbě byla vypracována řádná PD a dodána všechna vyjádření požadovaná stavebním úřadem. Stavba byla těsně před vydáním souhlasu k užívání, avšak anonym upozornil úřady na výskyt nadzemního vedení VN v těsné blízkosti hranice pozemku, přičemž výše zmíněná přístavba je umístěna na jeho hranici.
Otec byl pokutován SEI a stavební úřad nařídil stavbu odstranit. Následovala žádost o dodatečné stavební povolení s odvoláním na skutečnost, že dané vedení VN bylo vybudováno bez stavebního povolení a samo je tak nepovolenou stavbou (v rámci "údržby vedení" došlo ke změně rozteče a výšky podpěrných bodů a ke změně materiálu sloupů, což se běžně považuje za rekonstrukci).
Přístavba RD byla vybudována v souladu s veškerými požadavky na umísťování budov a veřejnými zájmy, kromě souhlasného vyjádření provozovatele sítě VN. Vedení bylo evidentně zrekonstruováno i v rozporu s platnou ÚPD, což přiznal jak distributor, tak stavební úřad. Po několika letech dohadování a snahy o nápravu věci bylo otci sděleno, že uplynula pětiletá prekluzivní lhůta na vymahatelnost odstranění stavby soudní cestou, a že se celý případ odkládá. V průběhu řízení byly navrhnuty de facto dvě možnosti: uhradit nesmyslně nákladnou přeložku vedení nebo vyčkávat až provozovatel v souladu s ÚPD přeloží vedení pod zem. V roce 2011 otec zemřel a já zdědil polovinu pozemků, na kterých stavba stojí. Spoluvlastnicí pozemku je i moje matka, jež figurovala v minulosti jako jeden ze stavebníků. V naší obci je plánovaná revize katastru a na mém pozemku tak bude zjištěn evidentní nesoulad zobrazení obvodu budovy se skutečným stavem. Nemovitost nehodlám prodávat, pojišťovat ani zastavovat, v žádném případě odstraňovat. Nyní již po 22 letech od vydání příkazu k odstranění došlo k uplynutí všech prekluzivních lhůt týkajících se vymahatelnosti výkonu práva. Přístavba není povolená, ani odstraněná. Nadzemní vedení VN stále existuje a distributor se řešení buď vyhýbá nebo neoficiálně uznává, že vedení v současné podobě nemělo a nemá existovat. Jedná se o ulici v intravilánu. Mám vůbec šanci stavbu nějakým způsobem ještě legalizovat? Je v mém případě vhodnější čekat na výzvu KÚ a projednat situaci až s nimi, případně nechat zanést ZDŘ a smířit se s nesouladem?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 29
Chtěla bych se zeptat, zda můžeme zatarasit obecní cestu, která vede přes náš pozemek, neboť město /obec/ chce po nás zbourat garáž, která větší částí leží na vedlejším obecním pozemku, kudy má vést nová cesta, ovšem je 2,6 až 2,8 m široká. O výměnu pozemků nemá obec /město/ zájem a trvá na odstranění stavby garáže z roku 1992, tento dotaz jsem již na vašem portálu zmiňovala a dostala na ní odpověď (145040). Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Pěstounství, osvojení, adopce - informace
- Zobrazení: 44
Manžel měl s bývalou manželkou 2 roky manželova vnuka ve společné pěstounské péči, která se rozvodem zrušila. A nyní jsme my, jako manželé zažádali o společnou pěstounskou péči a byla nám soudem přiznána. A tím se prý veškerá rozhodnutí ruší. Rádi bychom tento kontakt vnuka omezili nebo nejlépe zrušili s bývalou ženou. Nyní ho tam vozíme jednou za měsíc na 24 hod. Bývalá žena nebyla biologickou babičkou a nyní již prostě máme svoji novou rodinu 2 roky už. Neptá se na ni, nebrečí kvůli ní a vůbec ji neřeší. Chceme vědět, jak často jsme povinni tam vnuka vozit a zda-li na celý den nebo by stačilo třeba na hodinu? Nebo pokud by jsme ho tam nechtěli už vůbec vozit, tak, jestli je to naše rozhodnutí. Přeci jenom už je to cizí člověk a zodpovědnost za vnuka je ale na nás. Žádný určený styk po jejich rozvodu nebyl určen. Jen bylo zrušeno to společné pěstounství. Kolikrát není takto vnuk v kontaktu s naší teď nejbližší rodinou. Tak bychom to rádi, co nejvíce omezili či kontakt úplně zrušili. Ale protiprávně určitě jednat nechceme. Snad je můj dotaz trochu srozumitelný a děkuji předem za odpověď. Hezký den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Michaela Veselá
- Kategorie: Sociální a zdravotní pojištění
- Zobrazení: 51
Hledám právní pomoc ve věci exekuce kvůli nedoplatku zdravotního pojištění. Momentálně se nacházím v USA, kde jsem od roku 2015 samostatně výdělečně činný (self-employed). Bohužel jsem se řádně neodhlásil z české zdravotní pojišťovny a v USA jsem zůstal nelegálně až do současnosti. Mám ve Spojených státech založenou firmu a řádně si zde platím zdravotní pojištění. Při doložení dokumentů o platbách mi však bylo sděleno, že musím předložit potvrzení o legálním pobytu, což bohužel nemám, protože jsem přicestoval na tříměsíční vízum ESTA. Ze zdravotní pojišťovny mi bylo sděleno následující:
"Jak jsem Vám psala v e-mailu dne 7.2.2025, mezi Českou republikou a Spojenými státy je od 1.5.2016 uzavřena Smlouva o sociálním zabezpečení. Od tohoto data můžeme i bez předchozího řádného odhlášení z českého systému zdravotního pojištění zpětně uznat výdělečnou činnost v USA. Musí být ovšem doloženo potvrzení o trvání výdělečné činnosti – ve Vašem případě tedy potvrzení z tamního úřadu o samostatně výdělečné činnosti od-do + doložení legálnosti pobytu. V rámci USA je pro uznání zpětného vyvázání z ČR předpokladem doložení skutečnosti o výdělečné činnosti, nikoliv jen pojištění."
Chtěl bych se proto zeptat, zda je možné tuto situaci nějak řešit. Moje firma byla v roce 2019 uzavřena a nyní pracuji pro firmu své přítelkyně. Vše je ale napsané na ni, máme jeden společný účet, kde však nejsem uveden. V příloze posílám potvrzení o platbách zdravotního pojištění a také e-mail od zdravotní pojišťovny. Děkuji. S pozdravem.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Michaela Veselá
- Kategorie: Sociální a zdravotní pojištění
- Zobrazení: 57
Obracím se na Vás s žádostí o právní pomoc v záležitosti mého dluhu u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Žádal jsem o splátkový kalendář, ale má žádost byla zamítnuta a nyní mi hrozí vymáhání exekucí dle daňového řádu. Stručný popis situace:
• Jsem OSVČ, ale z důvodu poklesu příjmů jsem svou živnost pozastavil.
• V minulosti jsem nebyl schopen platit pojistné včas, což vedlo k dluhu ve výši 128.129 Kč.
• Požádal jsem ČSSZ o povolení splátek, ale žádost byla zamítnuta.
• V rozhodnutí ČSSZ je uvedeno, že dluh bude vymáhán exekučně podle daňového řádu (§ 175 zákona č. 280/2009 Sb.).
• Chci dluh uhradit, ale okamžitá platba celé částky není možná.
Co potřebuji:
1. Pomoc s odvoláním proti rozhodnutí ČSSZ a žádostí o splátky.
2. Poradenství, zda mohu zabránit exekuci jiným způsobem (např. žádostí o posečkání dle daňového řádu).