Chtěla jsem se optat, zda mám nárok na částku zhodnocení domu po rozvodu. Manžel v roce 2017 dostal dům darem a poté se do něj investovali nemalé peníze. Tudíž tržní hodnota hodně stoupla. A můj dotaz tedy zní, zda mám nějaký nárok na SJM? Nebo vše připadá jemu? Děkuji za odpověď.
Rozvod a dům v SJM. Manžel mě chce vyplatit 5.000.000 Kč, s čímž jsem souhlasila, i když má dům vyšší tržní hodnotu. Na vyplacení si chce vzít úvěr - na celou částku. Ráda bych neměla zodpovědnost za tento, případně i další finanční závazky, které manžel sjedná bez mého vědomí a souhlasu. Prosím, jak formulovat tuto dohodu o mém nesouhlasu s případnými dluhy, které by mohly vzniknout v době před rozvodem? Děkuji Vám moc. L.D.
Manžel požaduje, aby v dohodě o vypořádání SJM bylo uvedeno, za co se rozdělené finance, které se nabydou prodejem domu a po vypořádání závazků vůči bance, využijí. Konkrétně chce, aby bylo uvedeno, že já tyto finance použiju výlučně k pořízení jiné nemovitosti. Já s tím nesouhlasím, ale je toto potom nějak napadnutelné u soudu nebo vymahatelné? Kdybych si např. místo toho pořídila auto (jen příklad)? Děkuji. Alžběta
V době uzavření manželství v roce 2011 jsem měla vlastní domek. Po svatbě můj manžel investoval 300.000 Kč do opravy domu. Byla to jediná investice po celou dobu manželství. Jak bude vypadat majetkové vypořádání v případě rozvodu?
Jsem 9 let (2016-2025) ženatý. Domek, ve kterém žijeme, jsem si pořídil ještě za svobodna a splácím úvěr. Jelikož nemůžu mít normální cestou děti, s manželkou jsme si vzali úvěr na IVF a před 4 lety 500.000 na rekonstrukci domku - úvěr se mi tedy navýšil. Manželka chce ode mne odejít, já budu stále splácet úvěr a samozřejmě platit výživné na 2 kluky, které spolu máme. Manželka chce, abych jí vyplatil peníze, za dobu společného soužití. Do manželství žádný majetek nepřinesla a dluh mi zbývá ještě 1.300.000 Kč. Jsem ochoten jí dát ze zařízení domu co bude chtít, kromě kuchyňské linky, tu jsem dostal od rodičů ještě za svobodna. Jsem povinen jí ještě vyplácet peníze, když úvěr budu splácet? Nebo jak to je v tomto případě. Děkuji za odpověď.
Prosím o radu jak postupovat v případě, že bývalý manžel (rozvedeni od 10/2024 a SJM prozatím nevypořádáno) parkuje v garáži auto svého zaměstnavatele, které užívá v době pracovního týdne a odkládá ho tam na víkend. Garáž s domem a pozemkem patří do nevypořádaného společného jmění manželů SJM.
Bývalý manžel pobývá na jiné adrese, má volný přístup do domu i na pozemek. V domě bydlím já. Máme ho v úmyslu ho do dvou let prodat a kde má stále věci. V garáži s přidruženou dílnou má většinu věcí on a v současné době v něm začal parkovat auto svého zaměstnavatele, s čímž já nesouhlasím.
Před uzavřením manželství manžel koupil byt, ve kterém oba bydlíme, ale je jeho výlučným vlastníkem a splácí hypotéku. Já jsem od začátku po přestěhování platila inkaso. Je mi jasný, že v případě rozvodu byt nepatří k SJM, ale vzhledem k tomu, že ze začátku jsem investovala do nábytku (tehdy nějakých 200.000 Kč) a platila po celou dobu inkaso, mám nárok na nějaké finanční vypořádaní při rozvodu? Resp. jestli mám nárok jenom na tu mojí finanční investici ve stejné výši? Od doby koupě hodnota nemovitostí víc, než zdvojnásobila, je možné to zohlednit? V průběhu manželství oba jsme si něco našetřili, bylo také koupené auto, které je napsané na manžela. Po rozvodu musím se odstěhovat, najit si nové bydlení a příjem mám dvojnásobně nižší, než manžel, proto bych se ráda zeptala, jestli a na co případně mužů mít nárok. Děti nemáme. Předem děkuji.
Mám dotaz na dědické řízení po zesnulém dědovi. Před 35 lety (1990) došlo k rozvodu mých prarodičů a k následnému vypořádání majetku. Rodinný dům zdědila má babička, kdy mezi bývalými manželi došlo k mimosoudnímu vypořádání za účasti jejich právníků. Tj. mají "dohodu o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů", kde oba svými podpisy stvrdili, že babička bude nadále sama splácet stavební půjčku a zároveň dědu vyplatí. Mimo to, je součástí dohody souhlas s tím, že v evidenci nemovitostí se změní výhradní vlastník pouze na babičku. Teď však nastává problém, že babička touto dohodou považovala věc za vyřízenou a sama nedošla na katastrální úřad, aby tam došlo k přepisu vlastníků. Tj. na úřadě je nemovitost stále vedena jako společné vlastnictví manželů. Děda nedávno zesnul a v současnosti probíhá dědické řízení, kdy jsme byli informováni, že tato nemovitost je jeho součástí. Notáři však vychází pouze z katastru, v současnosti jsme jim však již zaslali dokumenty o rozvodu a o vypořádání. Budou na to brát ohled?
Vzhledem k stavu popsaném výše - Je nějaká možnost, aby se dědické řízení netýkalo nemovitosti, když má babička smlouvu, avšak pouze dům není přepsaný na katastru? Jaké jsou naše možnosti, aby dům byl pouze babičky a nebyla jeho polovina řešena jako dědictví po zesnulém? Případnou polovinu by měli dědit dva sourozenci, kteří spolu však nevychází. Jak byste současnou situaci řešili? Má cenu najmout si právníka, aby došlo ke změně zápisu v katastru a byla tak i oficiálně považována babička za jediného vlastníka nemovitosti? Je tato změna vůbec možná, nebo již porozvodová dohoda není platná? A v případě, že opravdu polovina nemovitosti bude zděděna dvěma potomky, jaké práva tím tímto potomci nabydou? Budou mít neomezený přístup do nemovitosti, když každý z ní bude mít čtvrtku? Budou ji moci prodat? Nebo tam například nastěhovat nájemníka? Budou moci požadovat být vyplaceni? A v případě, že byste do této situace zainteresovali právníky - je dobré, je mít už teď, během probíhajícího dědického řízení, nebo situaci s právníky řešit až zpětně po proběhlém dědickém řízení a počkat, zdali to nedopadne ve prospěch babičky i bez právníků? Děkuji.
Můj otec řeší vypořádání SJM (po rozvodu) s právním zástupcem protistrany. Právní zástupce navrhuje uzavření dohody, kdy nemovitosti (rekreační chata a pozemek) budou rozděleny 50% podílem s podmínkou prodeje nemovitosti, který zajistí přímo advokátní kancelář včetně zajištění znaleckého posudku. Otec sice souhlasí s prodejem nemovitostí, ale ne samotnou advokátní kanceláří, která mj. provozuje i realitní činnost. Bez této podmínky (prodeje nemovitosti advokátní kanceláří) protistrana není ochotna se dohodnout s tím, že jinak podá návrh na soud pro vypořádání SJM. Je takový postup běžný neboli obvyklý, tj. že prodej nemovitostí zajišťuje advokátní kancelář zastupující jednu stranu při vypořádání SJM? Otci je 78 let, je ve špatném zdravotním stavu a soudit se nechce. Já se však obávám, že tento postup znevýhodňuje mého otce, resp. se obávám, že je v tom tzv. nějaká "klička". Zároveň prosím o Váš názor, zda má otec (v rámci vypořádání SJM u soudu) šanci uspět s vyšším podílem vlastnictví nemovitostí, konkr. 55% podílem na zděné rekreační chatě a 80% podílem na pozemku zahrady (3000 m2)? Zděnou chatu (o podlahové ploše 57 m2) vlastními silami postavil celou sám (za dobu trvání manželství), přičemž na nákupu materiálu se manželé podíleli společně s výjimkou kuchyňské linky, kterou měl již před manželstvím. Zahradu měl otec pronajatou od obce na dobu 10 let k revitalizaci (nájemní smlouva byla pouze na něj), kdy v polovině lhůty (tj. posledních 5 let) již byl ženatý. Po uvedených 10 letech obec pozemek prodala do SJM s tím, že z důvodu revitalizace zahrady mým otcem snižují kupní cenu ze 150 Kč (za 1 m2) na cenu 50 Kč (za 1 m2). Celou zahradu otec zhodnotil ještě před uzavřením manželství (včetně výstavby bazénu a dřevěné zahradní chatky), přičemž za dobu manželství se zahrada pouze udržovala (opět pouze mým otcem). Právní zástupce protistrany se otci vysmál s tím, že pozemek zahrady je dle územního plánu obce zastavitelný; a proto jeho argumenty, že zahradu zhodnotil ještě před manželstvím, nehrají vůbec žádnou roli. Děkuji a jsem s pozdravem.
Před uzavřením sňatku pořídil manžel nemovitost na hypotéku. Odhad nemovitosti byl 450.000 Kč a 450.000 si vzal na rekonstrukci, tedy celkem 900.000 Kč. Před sňatkem probíhala rekonstrukce, došly finance z hypotéky a já jsem další rekonstrukci financovala ze svých úspor. Po svatbě jsem také financovala dokončení rekonstrukce já. Celkem jsem do domu investovala cca 600.000 Kč (mám výpisy z účtů).
1) Je bráno celých 600.000 jako vnos a bude mi tedy při rozvodu vrácen? Nikde jsem nenašla jak spočítat valorizaci tohoto vnosu.
2) Během manželství jsme dále doplatili hypotéku, přikoupili zahradu a dostavěli přístavbu - to vše by mělo být v SMJ, že ano?
3) Chtěla bych se ujistit, že uvažuji správně. Hodnota nemovitosti je cca 4.000.000 Kč. V době sňatku byla např. 1.500.000 (možná najdu fotky). Růst cen nemovitostí, přístavba, přikoupení zahrady navýšili cenu nemovitosti na dnešních 4.000.000. V době SMJ bylo tedy zhodnocení 2.500.000? Z toho se musí odečíst můj vnos (valorizovaný) a následně se zbytek částky rozdělí? Nebo nemám z těch 2,5 mil. na nic nárok a mám nárok jen na ten valorizovaný vnos?
4) A je někdy nějaký vzorec podle čeho se vnos valorizuje? Podle inflace? Nebo se vnos zhodnotí ve stejné výši jako narostla cena nemovitosti?
Předem moc děkuji. Ráda bych v nemovitosti zůstala s dětmi (zázemí, škola, atd.), ale nevím, jakou částku manželovi nabídnout.