Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jak mám správně postupovat při zápisu do katastru nemovitostí? Jako vlastník mohu oznámit změnu, kterou provedu v terénu nebo musím nejprve žádat stavební úřad o povolení k této změně a pak teprve změnu provést v terénu (pokud mi to dovolí). Změna kultury z trvalého travního porostu na sad. Jaký je správný postup? Děkuji, Agáta.

    Odpověď:

    Máte-li v úmyslu změnit trvalý travní porost na sad, bude se jednat o změnu druhu pozemku, k níž je v zásadě zapotřebí (ovšem ne ve všech případech, jak uvádím níže) předchozí přivolení stavebního úřadu. Rozhodující je v tomto ohledu rozloha pozemku, kterého se má zamýšlená změna týkat:
    1/ Má-li předmětný pozemek rozlohu nad 1000 m2, bude zapotřebí, abyste kontaktovala místně příslušný stavební úřad s žádostí o vydání územního rozhodnutí o změně využití území. Toto územní rozhodnutí je totiž (dle § 80/2 písm. e) stavebního zákona) zapotřebí ke změně druhu pozemku, zejména zřizování, rušení a úpravy vinic, chmelnic, lesů, parků, zahrad a sadů.
    2/ Má-li předmětný pozemek rozlohu od 300 do 1000 M2, bude zapotřebí, abyste kontaktovala místně příslušný stavební úřad s žádostí o vydání územního souhlasu se změnou využití území (jak vyplývá z § 96/2 písm. d) stavebního zákona).
    3/ Má-li předmětný pozemek rozlohu menší než 300 M2, není ke změně jeho druhu zapotřebí žádné přivolení stavebního úřadu (jak vyplývá z § 80/3 písm. c) stavebního zákona).
    Po vydání územního rozhodnutí či územního souhlasu (případy ad 1/ a 2/ výše) :
    a/ můžete provést fyzickou změnu předmětného pozemku,
    b/ po provedení fyzické změny dle písm. a/ se můžete obrátit na místně příslušné pracoviště katastrálního úřadu s žádostí o zápis změny druhu pozemku do katastru nemovitostí. Územní rozhodnutí či územní souhlas se v tomto případě stanou podkladem pro provedení příslušného zápisu.
    Není-li ve Vašem případě vydání územního rozhodnutí či územního souhlasu zapotřebí (případ ad 3/ výše) :
    a/ můžete provést fyzickou změnu předmětného pozemku,
    b/ po provedení fyzické změny dle písm. a/ se můžete obrátit na místně příslušné pracoviště katastrálního úřadu s ohlášením změny druhu pozemku. Neboť oprávněnost této fyzické změny nebudete moci doložit žádným rozhodnutím stavebního úřadu (neboť se v těchto případech žádné rozhodnutí nevydává), bude nutné, abyste k tomuto ohlášení připojila vlastní prohlášení (o tom, že k fyzické změně pozemku v terénu již došlo), opatřené Vaším úředně ověřeným podpisem (jak vyplývá z § 30/4 katastrální vyhlášky).
    V případě jakékoli nejasnosti Vám doporučuji konzultovat správný postup (týkající se konkrétního pozemku) s příslušným stavebním úřadem či pracovištěm katastrálního úřadu.
    _______________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
    vyhláška č. 357/2013 Sb. , o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška)
    Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
    https://portal.gov.cz/app/zakony/

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování