Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    V dobré víře jsme si nechali navézt velké množství zeminy na pozemek u našeho domu (chtěli jsme tak vyrovnat “utopení” pozemku). Bohužel informace k této terénní úpravě jsme čerpali od stavební firmy, pak od bagristy a nenapadlo nás, že by s tím mohl být nějaký problém.

    O právní hledisko a to, že zemina je vlastně odpad, jsme se začali zajímat až poté co začal na návoz upozorňovat soused. Chtěli bychom tyto terénní úpravy legalizovat, ale absolutně nevíme. jak v tomto postupovat. Prosím tedy o radu. Děkuji, hezký den. Robert.

     

    Odpověď:

    Je pravdou, že ustanovení stavebního zákona se vztahují rovněž na terénní úpravy, jak to výslovně vyplývá z § 1/2 stavebního zákona:
    „Tento zákon upravuje ve věcech stavebního řádu zejména povolování … terénních úprav …“
    Pojem terénní úprava je v § 3/1 stavebního zákona definován následovně:
    „Terénní úpravou se pro účely tohoto zákona rozumí zemní práce a změny terénu, jimiž se podstatně mění vzhled prostředí nebo odtokové poměry, těžební a jim podobné a s nimi související práce … například skladovací a odstavné plochy, násypy, zavážky, úpravy pozemků pro zřízení hřišť a sportovišť, těžební práce na povrchu. “
    Ve Vašem případě je podstatné, jak rozsáhlé terénní úpravy byly na Vašem pozemku provedeny – podle toho se totiž bude rozhodovat o tom, jaký typ přivolení stavebního úřadu (resp. zda vůbec nějaký) budete potřebovat. V zásadě je možné rozdělit terénní úpravy do tří kategorií:
    1/ Terénní úpravy prováděné „ve volném režimu“:
    Jedná-li se o:
    „terénní úpravy do 1,5 m výšky nebo hloubky o výměře do 300 m2 na pozemcích, které nemají společnou hranici s veřejnou pozemní komunikací nebo veřejným prostranstvím, pokud nedochází k nakládání s odpady“
    není pro jejich realizaci zapotřebí žádné přivolení stavebního úřadu (jak to vyplývá z § 80/3 písm. a) ve spojení s § 103/1 písm. b) stavebního zákona). K provedení těchto terénních úprav „ve volném režimu“ je nicméně zapotřebí, aby byly současně splněny všechny výše uvedené podmínky.
    2/ Terénní úpravy prováděné na základě územního souhlasu a souhlasu s tzv. stavební ohláškou:
    Pro realizaci:
    „terénních úprav do 1,5 m výšky nebo hloubky o výměře nad 300 m2 nejvíce však do 1 000 m2 na pozemcích, které nehraničí s veřejnými pozemními komunikacemi nebo veřejným prostranstvím, pokud nedochází k nakládání s odpady“
    je zapotřebí získat od místně příslušného stavebního úřadu územní souhlas a souhlas s tzv. stavební ohláškou (jak to vyplývá z § 96/2 písm. f) ve spojení s § 104/1 písm. i) stavebního zákona).
    3/ Terénní úpravy prováděné na základě územního rozhodnutí a souhlasu s tzv. stavební ohláškou:
    Nejrozsáhlejší terénní úpravy, a to ty, které nejsou uvedeny výše (tedy v zásadě terénní úpravy o výměře nad 1 000 m2, anebo terénní úpravy nad 1,5 m výšky nebo hloubky) vyžadují vydání územního rozhodnutí (a to konkrétně rozhodnutí o změně využití území) a zároveň vydání souhlasu s tzv. stavební ohláškou (jak to vyplývá z § 80/2 písm. a) ve spojení s § 104/1 písm. i) stavebního zákona).
    V současné chvíli Vám doporučuji navštívit místně příslušný stavební úřad a svůj další postup zde konzultovat. Pakliže byly terénní úpravy na Vašem pozemku již provedeny, bude zapotřebí požádat stavební úřad o jejich dodatečné povolení (a to ve smyslu § 129/2 a 7 stavebního zákona). Budou-li Vámi provedené terénní úpravy stavebním úřadem dodatečně schváleny, přestane se jednat o tzv. černou stavbu a vše bude z právního hlediska v pořádku.
    ______________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování