Na našem pozemku stojí nelegalizovaná studna. Z jakého roku studna je nevím, já bydlím v domě od roku 2007 a studna tam již stála. Obrátila jsem se na vodoprávní úřad a ten na pozemku studnu neeviduje. Bohužel žádnou dokumentaci ani fotografie ke studni nemám. Znalecké posudky z dědických řízení studnu nezmiňují. Studna je vzdálena 6m od mé kanalizační trubky. Bohužel ani ke kanalizaci žádnou dokumentaci nemám, jen v dopise, který byl zaslán na stavební úřad v roce 1978 je existence kanalizační trubky zmíněna. Tento dopis je založen v archivu stavebního úřadu k mé nemovitosti. Lze takovou studnu vůbec dodatečně zlegalizovat? Studna i kanalizace byly zjevně stavěny v době, kdy platila ČSN 75 5115 a Vyhláška č. 137/1998 Sb., tudíž byla dostatečná vzdálenost kanalizační trubky od studny 5m v málo propustném prostředí. Lze zlegalizovat studnu podle starých norem, když třeba znaleckými posudky doložím stáří studny a kanalizace a odkáži se na normy platné v té době? Nebo je možná legalizace studny jen podle současných norem, tudíž studnu vlastně zlegalizovat nelze? Obávám se, že studna není stavěna před rokem 1953. Velmi Vám děkuji za odpověď.
Stavby, stavební řízení a právo
Dodatečná legalizace staré studny a kanalizace podle staré normy ČSN 75 5115 a Vyhláška 137/1998 Sb.)
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 56
Co se týče dodatečného povolení (legalizace) Vámi popsané studny, je nutné vyjít z § 256/1 stavebního zákona, dle něhož platí, že:
„Stavbu lze dodatečně povolit, pokud povinný prokáže splnění podmínek podle § 193 …“
Dle § 193/1 písm. c) stavebního zákona stavební úřad posuzuje, zda je záměr (zde dodatečně povolovaná stavba) v souladu s:
„požadavky tohoto zákona a jeho prováděcích právních předpisů“
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pakliže by stavební úřad vedl řízení o dodatečném povolení Vaší studny, nahlížel by na ni (a na blízkost kanalizační přípojky) očima nyní platných právních předpisů.). Je tedy poměrně pravděpodobné, že z důvodu malé odstupové vzdálenosti kanalizační přípojky by studna dodatečně legalizována nebyla (jelikož současná právní úprava vyžaduje větší odstup).
Ze shora uvedených důvodů se domnívám, že výhodnější pro Vás bude studnu dodatečně nelegalizovat, jelikož jednou zahájené řízení o dodatečném povolení by skončilo buď
a/ dodatečným povolením (které je však – s ohledem na blízkost kanalizační přípojky – s velkým otazníkem), anebo
b/ nařízením odstranění studny.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon