Počet stránek ve webu: 47749

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    V roce 2022 jsme zakoupili pozemek o velikosti 1500 m2 v katastru zapsaný jako zahrada, v územním plánu obce zapsán jako hranice přestavbových ploch P01. Pozemek zatím využíváme opravdu jako zahradu, kde pěstujeme zeleninu atd. Do budoucna bychom zde chtěli vybudovat zahradní chatku tzv. drobnou stavbu do 25 m2, která by sloužila jako zázemí v nepříznivém počasí a k občasnému přespání v letních měsících. Pozemek se nachází cca 40 m od místa bytového domu, kde trvale bydlíme a v těsné blízkosti obecní komunikace (slepá ulice), ze které je vybudován zpevněný příjezd na pozemek. Na pozemku je vybudovaná elektrická a vodovodní přípojka. Obec má také vypracovaný projekt na vybudování čističky pro část obce, kde se náš pozemek nachází a ve kterém je zakreslena odpadní šachta pro náš pozemek, pro případ stavby rodinného domu. Otázka zní, zda mohu na tomto pozemku postavit výše zmíněnou drobnou stavbu, popřípadě za jakých podmínek a zda na tomto pozemku mohu v budoucnu postavit rodinný dům. Děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Odpověď na Vámi položené dotazy Vám v první řadě doporučuji hledat v platném územním plánu obce – je totiž nutné ověřit, s jakou zastavitelností pozemků v území „hranice přestavbových ploch P01“ územní plán počítá. Je důležité, jak je toto území v územním plánu definováno a jaká zástavba může být dle územního plánu na tomto území realizována.

    Co se týče Vámi zmiňované zahradní chatky, je podstatné, zda bude spadat do některé kategorie drobných staveb dle odst. 1 písm. a) přílohy č. 1 stavebního zákona. V úvahu přicházejí stavby dle odst. 1 písm. a) bodů 1., 3. a 4. přílohy č. 1 stavebního zákona – dle těchto ustanovení se za drobnou stavbu považují:

    1/ „Stavba do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s nejvýše jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m, na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí s bydlením nebo rodinnou rekreací, a nejde o stavbu pro podnikatelskou činnost, která je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci“

    V tomto případě tkví problém v tom, že na předmětném pozemku dosud nestojí ani rodinný dům, ani stavba pro rodinnou rekreaci – není tedy splněna základní podmínka, a to, že drobná stavba musí stát „na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci“.

    2/ "Stavba do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s nejvýše jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m, na pozemku, který je určen rozhodnutím o povolení záměru, územním plánem s prvky regulačního plánu nebo regulačním plánem pro způsob využití jako zahrádkářská osada, a nejde o stavbu pro bydlení, pro rodinnou rekreaci a pro podnikatelskou činnost, která je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku“

    Z dotazu ovšem nevyplývá, že by Váš pozemek přináležel k nějaké zahrádkářské osadě.

    3/ „Stavba, včetně základové konstrukce, do 55 m2 zastavěné plochy a do 4 m výšky na pozemku, který je určen rozhodnutím o povolení záměru, územním plánem s prvky regulačního plánu nebo regulačním plánem pro způsob využití jako plochy rekreace, která je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku“

    Je-li Vámi vlastněný pozemek možné (dle územního plánu) považovat za plochu rekreace, mohlo by se jednat o stavbu, která by odpovídala Vašemu stavebnímu záměru.

    Doporučuji Vám navštívit místně příslušný stavební úřad a vše s ním konzultovat. Právní názor (resp. zavedená praxe) stavebního úřadu pro Vás totiž bude určující. Obeznámíte-li se s náhledem stavebního úřadu již nyní, ušetříte si případné budoucí nesnáze.

    Pokud jde o Vámi do budoucna zvažovanou výstavbu rodinného domu, je v první řadě nutné ověřit (jak uvádím výše), zda územní plán na Vašem pozemku (resp. v daném území) s výstavbou rodinných domů vůbec počítá (případně za jakých podmínek).

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování