Již 2 roky (2023-2025) řeším sběrný a stavební dvůr zřízený Magistrátem města Olomouc a provozovatelem Technických služeb města Olomouce (MO). Tento dvůr se nachází 50-100 m od obytné zóny. Schůzka se zápisem Hygiena a TSMO vše je v zápisu. A tak jsem oslovil v Olomouci několik osob, které od toho problému daly ruce pryč s odůvodněním technické služby města Olomouce zabraňuji černým skládkám. Z mého pohledu je to má zbytečná ztráta času a financí. Oslovil jsem i advokáta, zda jít čí nejít do sporu, na dotaz podání hromadné žaloby občanů bydlící v těsné blízkosti mi bylo řečeno, že naše legislativa to neumožňuje. Mám provedeno měření hluku na místě, ale vše je nedostačující. A tak kdo nám pomůže? Platíme daně z nemovitosti a skoro bydlíme na sběrném dvoře města Olomouce, který je provozován 7dní v týdnu. Děkuji odpověď za občany ulice Andělská Olomouc.
Stavby, stavební řízení a právo
Sběrný a stavební dvůr Technických služeb se nachází v obytné části města
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 60
Ve Vámi popsaném případě hraje významnou roli fakt, že předmětný sběrný dvůr byl povolen stavebním úřadem (resp. to předpokládám) – za těchto okolností je brojení proti jeho existenci velice obtížné (vhodnější by bylo bránit se ještě v době, kdy u stavebního úřadu probíhalo příslušné řízení).
Pokud by byly provozem sběrného dvora překračovány závazné hlukové limity, mohla by Vám pomoci místně příslušná krajská hygienická stanice (která je oprávněna uložit provozovateli sběrného dvora povinnost přijmout nápravná opatření). V dotazu zmiňujete, že provedená hluková měření jsou nedostatečná – chápu to tak, že provozem sběrného dvora nejsou závazné hlukové limity překračovány. V takovém případě Vám tedy krajská hygienická stanice v podstatě nepomůže.
V této věci můžete kontaktovat místně příslušný stavební úřad a nahlédnout zde do povolení, kterým byla výstavba sběrného dvora schválena, resp. můžete (zejména dle stavebním úřadem schválené projektové dokumentace) ověřit, zda byl sběrný dvůr vybudován tak, jak ho stavební úřad povolil. V opačném případě by bylo možné na zjištěný nesoulad stavební úřad upozornit – stavební úřad by v takovém případě měl provést kontrolu a případně zahájit příslušné řízení.
Proti obtěžování hlukem se můžete bránit i soukromoprávní cestou – tedy podáním žaloby k soudu. V tomto ohledu není rozhodné, zda jsou či nejsou překračovány závazné hlukové limity (resp. soud zajisté k tomuto faktu přihlédne, nejedná se ovšem o informaci, která by pro soud byla určující).
Vámi případně podaná žaloba by se musela opírat o § 1013/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že … hluk … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka … v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“
Jelikož sběrný dvůr byl (jak předpokládám) úředně povolen, je nutné přihlédnout rovněž ke druhému odstavci téhož ustanovení, tedy k § 1013/2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Jsou-li imise důsledkem provozu závodu nebo podobného zařízení, který byl úředně schválen, má soused právo jen na náhradu újmy v penězích, i když byla újma způsobena okolnostmi, k nimž se při úředním projednávání nepřihlédlo. To neplatí, pokud se při provádění provozu překračuje rozsah, v jakém byl úředně schválen.“
Z tohoto ustanovení tedy vyplývá, že byste se soudní cestou nemohl domáhat omezení provozu sběrného dvora či přijetí jiných opatření, nýbrž pouze finanční náhrady. Nebylo by ovšem samozřejmě vyloučeno uzavřít s provozovatelem sběrného dvora (jako žalovaným) smír (narovnání), jehož předmětem by bylo něco jiného (na tom byste se však s provozovatelem sběrného dvora musel dohodnout).
Je pravdou, že hromadnou žalobu v tomto případě podat nelze, jelikož dle § 4 zákona o hromadném občanském řízení soudním mohou soudy v hromadném řízení projednávat a rozhodovat pouze spory vyplývající z právních poměrů mezi spotřebiteli a podnikatelem (což není Váš případ). Není však samozřejmě vyloučeno, aby byla žaloba případně podána více žalobci (sousedy) najednou.
Rozhodnete-li se řešit současnou situaci soudní cestou, doporučuji Vám využít služeb advokáta:
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
- zákon č. 179/2024 Sb., o hromadném občanském řízení soudním
Komentáře vytvořeny pomocí CComment