Počet stránek ve webu: 47749

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Minimální vzdálenost žumpy, septiku od studny - kolik metrů
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Soused má na pozemku budovu, v té je zbudováno splachovací WC. Toto WC bylo v minulosti zbudováno na základě stavebního povolení, jednalo se s mým domem o jednu stavbu. Při rozdělení nemovitosti (a vypořádání spoluvlastnictví) bylo dohodnuto, že se soused odpojí od mé kanalizace. Budova, kde je WC umístěno, je na stavebním úřadě vedena jako doplňková stavba (sklad). Z této doplňkové stavby v roce 2023 zbudoval soused nové vedení kanalizační trubky, která je vzdálena cca 5,5 m od studny. Studna slouží pro zalévání zahrady a napouštění bazénu, je na mém pozemku, zmíněný soused má na ni břemeno pro čerpání vody. Na vedení kanalizace z doplňkové stavby soused žádné povolení nevyřizoval. Jedná se zřejmě o tzv. domovní rozvod vedený po zahradě. Tato kanalizační trubka je vedena do malé šachty umístěné přímo na hranici pozemku. Dál již výkopové práce nepokračovaly, trubka tedy končí v této šachtě. V listopadu 2024 jsem byla na zahradě, všude se šířil zápach fekálií a soused se rozčiloval, že bakterie nerozkládají odpad na čistou vodu. Proto se domnívám, že soused umístil přímo na hranici pozemku a 5,5m od studny, malou žumpu či čističku. (Soused nenapojil kanalizaci z doplňkové stavby na svoji kanalizační přípojku své novostavby RD.) Budu muset dát podnět na úřad, aby zkontrolovali, zda se nejedná o žumpu, čističku, protože ta by měla být 12m od studny. Na dotaz, o co se jedná, mi soused tvrdí, že je to pouze revizní šachta jeho kanalizační trubky a ta dle něj není stavbou.  
    1. Pokud by se jednalo opravdu o pouhou revizní šachtu, je betonová revizní šachta pro kontrolu kanalizační trubky stavbou? Předpokládám, že pokud to stavba není, na hranici pozemku být může.
    2. Jak donutit stavební úřad, aby to fyzicky zkontroloval? Mám z minulosti zkušenost, že úřad se spokojil s tvrzením souseda. Do revizní šachty však nedáváte bakterie na rozklad odpadu...
    3. Je v zákoně definována odstupová hranice pouhé kanalizační trubky od studny?
    Velmi Vám děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Na dotazy odpovím ve Vámi zvoleném pořadí:

    1/ Pokud by se jednalo opravdu o pouhou revizní šachtu, je betonová revizní šachta pro kontrolu kanalizační trubky stavbou?

    Definice pojmu „stavba“ je ve stavebním zákoně dosti široká. Konkrétně dle § 5/1 stavebního zákona platí, že:

    „Stavbou se v tomto zákoně rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.“

    Betonovou revizní šachtu tak lze dle mého názoru zajisté považovat za stavbu (ve smyslu stavebního zákona). Mohlo by se ovšem jednat o drobnou stavbu, k jejímuž zřízení soused v zásadě nepotřeboval žádné přivolení stavebního úřadu – i v tomto případě však bude záležet na právním názoru místně příslušného stavebního úřadu. Vše výše uvedené platí i tehdy, byla-li revizní šachta sousedem vybudována ještě před účinností stavebního zákona (tzn. před 1. 7. 2024).

    Je otázkou, jak by bylo na tuto revizní šachtu pohlíženo dle zákona o vodovodech a kanalizacích – tzn. zda by byla považována za součást sousedovy kanalizační přípojky (a tudíž by nebyla vodním dílem) – to však bude záležet na názoru příslušného veřejnoprávního orgánu (vodoprávního úřadu).

    Chcete-li nechat sousedovu revizní šachtu kvalifikovaně prověřit, bude vhodné kontaktovat místně příslušný stavební úřad a rovněž úřad vodoprávní (odbor životního prostředí obecního/městského úřadu).

    2/ Jak donutit stavební úřad, aby to fyzicky zkontroloval?

    Stavební úřad donutit v podstatě nelze. Jsem však toho názoru, že právě v těchto případech by mělo kontrolní šetření na místě proběhnout vždy. V podání, které budete adresovat stavebnímu úřadu, můžete uvést, že žádáte o provedení kontroly na místě, přičemž Vám doporučuji doplnit i fotodokumentaci sousedovy šachty (je-li možné ji z Vašeho pozemku provést). Pakliže by stavební úřad Vaší žádosti nevyhověl, mohla byste se následně obrátit na nadřízený stavební úřad (krajský úřad).

    3/ Je v zákoně definována odstupová hranice pouhé kanalizační trubky od studny?

    V části 10 přílohy č. 8 vyhlášky o požadavcích na výstavbu je stanovena minimální odstupová vzdálenost studny od žumpy, čistírny odpadních vod do kapacity 50 EO, stejně jako od kanalizační přípojky. Dle mého názoru je Vámi zmiňované potrubí srovnatelné právě s kanalizační přípojkou, jelikož jeho účel je zcela shodný. Minimální odstupová vzdálenost studny od kanalizační přípojky je v málo propustném prostředí 12 m, v propustném prostředí činí tato minimální odstupová vzdálenost 30 m. Nutno však dodat, že vyhláška o požadavcích na výstavbu nabyla účinnosti až dne 1. 7. 2024.

    Dle předchozí právní úpravy nicméně platilo totéž – tzn. že v § 24a/2 písm. a) a v § 24a/3 písm. a) vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území byla zmíněna rovněž kanalizační přípojka, přičemž minimální odstupové vzdálenosti činily také 12 m pro málo propustné prostředí a 30 m pro propustné prostředí.

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
    • zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích)
    • vyhláška č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu
    • vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování