Českou správu sociálního zabezpečení je možné požádat o výpis/přehled dob pojištění z evidence ČSSZ. Ten slouží ke kontrole získaných dob pojištění a pomůže zjistit případné nesrovnalosti v evidovaných dobách pojištění v dostatečném předstihu před nárokem na důchod, aby bylo možné je vyřešit.
CO VÝPIS/PŘEHLED DOB POJIŠTĚNÍ OBSAHUJE?
Výpis dob pojištění obsahuje přehled a celkový součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (např. dobu vedení v evidenci úřadu práce), uložených v evidenci ČSSZ a za dobu od roku 1986 obsahuje i přehled vyměřovacích základů (výdělků/příjmů) a vyloučených dob (např. dočasné pracovní neschopnosti). Zároveň obsahuje údaje (informace) o dobách neevidovaných, tzn. o dobách, které nejsou uložené v evidenci ČSSZ, případně informaci o účasti na důchodovém spoření (II. důchodový pilíř).
Zjistit stav dob důchodového pojištění evidovaných v ČSSZ je možné dvěma způsoby:
1. Online náhledem na své konto dob pojištění prostřednictvím aplikace ePortálu ČSSZ, konkr. služba „Přehled dob důchodového pojištění” či „Náhled na informativní osobní list důchodového pojištění”. Službu mohou využívat majitelé datových schránek nebo pomocí bankovní identity občana (https://www.identitaobcana.cz/). Konto pojištění zobrazované pod službou „Přehled dob důchodového pojištění” se průběžně aktualizuje na základě každého nově doručeného a zpracovaného dokladu. Nahlížet do něj a kontrolovat jeho stav je možné kdykoliv a zdarma.
2. Lidé, kteří nemají datovou schránku ani bankovní identitu, mohou požádat ČSSZ jednou za kalendářní rok o zaslání tzv. informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP). ČSSZ zašle IOLDP nejpozději do 90 dnů ode dne doručení žádosti. Za jeho vydání se neplatí žádný poplatek.
JAK JE MOŽNÉ O INFORMATIVNÍ OSOBNÍ LIST POŽÁDAT?
Žádost o IOLDP lze v roce 2024 podat některým z následujících způsobů:
- písemně na adresu ústředí ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5, s využitím tiskopisu „Žádost o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění“, který je k dispozici na webových stránkách ČSSZ (www.cssz.cz/cz/tiskopisy/duchodove-pojisteni.htm ), případně formou volného dopisu (musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno, příjmení, rodné příjmení a adresu nebo ID datové schránky, na kterou má být zaslán),
- v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem na adresu e-podatelny: posta@cssz.cz;
- datovou zprávou zaslanou prostřednictvím informačního systému datových schránek do datové schránky ČSSZ ID: 49kaiq3;
- prostřednictvím aplikace ePortál ČSSZ, a to pomocí služby - Žádost o sestavení informativního osobního listu důchodového pojištění - u těch, kdo mají datovou schránku nebo bankovní identitu
KTERÉ DOBY POJIŠTĚNÍ NEBO NÁHRADNÍ DOBY NEJSOU V PŘEHLEDU DOB POJIŠTĚNÍ NEBO IOLDP UVEDENY?
ČSSZ neeviduje některé doklady o náhradních dobách pojištění, např. doklady o studiu, péči o dítě a vojenské službě. Tyto doklady se předkládají zpravidla až při podání žádosti o důchod na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).
ČSSZ neeviduje ani doby pojištění v cizině, ty vyžaduje od zahraničních nositelů pojištění až v rámci důchodového řízení. Doba pojištění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) nebo účastných dobrovolného důchodového pojištění je evidována příslušnou OSSZ a do centrální evidence ČSSZ jsou údaje o tomto pojištění zasílány zpravidla v kalendářním roce následujícím po roce, ve kterém bylo za tyto doby zaplaceno pojistné. Informace o době pojištění OSVČ nebo době dobrovolného důchodového pojištění, která není uvedena v IOLDP, doplní příslušná OSSZ při podání žádosti o důchod. Další informace v letáku „Jak se správně orientovat v přehledu dob důchodového pojištění ”.
JE MOŽNÉ POŽÁDAT O DOPLNĚNÍ DOB POJIŠTĚNÍ V EVIDENCI ČSSZ?
Prokáže-li občan dodatečně doby pojištění (např. doloží evidenční list důchodového pojištění, který jeho bývalý zaměstnavatel nezaslal do evidence ČSSZ, nebo jeho stejnopis, který od takového zaměstnavatele obdržel) nebo náhradní doby pojištění (studium, vojenská/civilní služba), budou tyto doby do evidence ČSSZ doplněny. Nebudou-li doložené doklady dostatečně průkazné, nebudou zohledněny a ČSSZ předložené doklady vrátí žadateli spolu s vysvětlující informací do vlastních rukou.
Další informace v letáku „Jak dokládat doby důchodového pojištění”.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment