Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze ze zákonem stanovených důvodů. Jedním z těchto důvodů je také výpověď pro nadbytečnost. Tento důvod výpovědi může zaměstnavatel uvést pouze ve chvíli, stane-li se zaměstnanec skutečně nadbytečným. Příčinou může být změna technického vybavení zaměstnavatele, snížení počtu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo jiné organizační změny.
Zaměstnanec při výpovědi pro nadbytečnost má ze zákona automaticky nárok na odstupné. Výše odstupného se počítá podle délky trvání pracovního poměru. Může být ve výši jednoho až tří měsíčních platů.
Výpověď pro nadbytečnost je často neoprávněná, nebo zaměstnavatel nevyplatí odstupné, které propuštěnému náleží. V takové chvíli je potřeba se bránit. Obrátit se lze na společnost Vaše nároky.cz
Kdy lze ukončit pracovní poměr pro nadbytečnost?
- snižování počtu zaměstnanců pro zvýšení efektivity práce
- hromadné propouštění, pokud to situace zaměstnavatele vyžaduje
- změna struktury podniku (požadavky na jinou kvalifikaci)
- zrušení části podniku
- zrušení konkrétního pracovního místa
Kdy se jedná o neoprávněnou výpověď pro nadbytečnost?
- Najmutí nových a propuštění starých zaměstnanců.
- Jestliže by zaměstnavatel najal nové zaměstnance a po několika měsících by propustil staré zaměstnance, jejichž pracovní pozici by dal nově příchozím, mohlo by se jednat o neoprávněnou výpověď.
- Propuštění zaměstnance a na jeho místo dosazení nového
- Zaměstnavatel dle zákona nemůže propustit zaměstnance pro nadbytečnost a na jeho místo dosadit jiného (nového nebo jiného) zaměstnance. V takové chvíli totiž původní zaměstnanec nebyl nadbytečný, a tedy výpověď by byla neoprávněná.
- Zavření pobočky a otevření nové v blízkém okolí
- Pokud zaměstnavatel zavírá pobočku, může svým zaměstnancům dát výpověď pro nadbytečnost. Pokud by však pobočku zavřel a v blízkém okolí otevřel novou, přičemž by stávajícím zaměstnancům nenabídl možnost práce v nové pobočce, mohlo by se jednat o neoprávněné ukončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti.
Jak se bránit neoprávněné výpovědi?
- Písemně zaměstnavateli oznamte, že s výpovědí nesouhlasíte a přejete si, abyste byli i nadále zaměstnávání. Vyjádření k výpovědi zašlete zaměstnavateli ideálně poštou a doporučeně.
- Pokud zaměstnavatel na vaši výzvu nebude reagovat nebo bude reagovat zamítavě, obraťte se na právníka. S řešením tohoto sporu Vám pomůže společnost Vaše nároky.cz, u které za právníka neplatíte.
- POZOR: na podání žaloby pro neoprávněnou výpověď máte pouze 2 měsíce, proto řešení situace neodkládejte.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment