Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Vlastníme s bývalým manželem byt - každý má 1/2 (v bytě ani jeden z nás nebydlí). Nyní mě požádal, zda může byt pronajmout. Bude platná smlouva o pronájmu podepsaná pouze jedním vlastníkem? Jedná se o to, zda stačí když bývalému manželovi pošlu písemný souhlas s pronájmem nebo musí být můj podpis na smlouvě?

    Vzhledem k tomu, že byt bude pronajat v rodině na dobu určitou, nájemné se bude rovnat výdajům bez zisku. Bude stejně muset každý podávat přiznání k dani z příjmu? Když budeme na smlouvě muset figurovat oba, tak se dělíme polovinou o příjmy a výdaje? Ráda bych se tomu vyhnula a nechala to na bývalém manželovi. Děkuji, Iveta

    Odpověď:

    1/ Podpis nájemní smlouvy jedním spoluvlastníkem:
    V zásadě není nezbytné, aby nájemní smlouvu podepisovali oba spoluvlastníci. V této souvislosti je nutné, abyste bývalému manželovi udělila plnou moc, v níž ho zmocníte k podpisu nájemní smlouvy Vaším jménem (doporučuji přesně vymezit, o jakou nájemní smlouvu se má jednat, resp. s kým má být uzavřena, k jakému bytu se vztahuje, na jak dlouho apod.); dále můžete bývalého manžela pověřit obhospodařováním bytu a vyřizováním veškerých s tím souvisejících záležitostí; dále je možné v této dohodě smluvit, že nájemné bude v plné výši příjmem bývalého manžela (popř. zde stanovit, že toto nájemné bude představovat pouze úhrady za plnění spojené s užíváním bytu). Je vhodné, abyste tuto plnou moc pojala jako dohodu s bývalým manželem (nikoli tedy pouze jako jednostranné udělení plné moci) a na dohodě tedy figurovalo výslovné prohlášení bývalého manžela, že plnou moc v celé šíři přijímá, což následně potvrdí svým podpisem.
    2/ Výše nájemného a daňové důsledky:
    I přes eventuální dohodu o přesunu 100% nájemného na účet bývalého manžela jste dle § 11 zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb.) povinna přiznat část nájemného, odpovídající výši Vašeho spoluvlastnického podílu (tedy 50%), jako vlastní příjem, započíst do základu daně a následně zdanit. Do výše uvedené dohody o udělení plné moci však můžete vtělit rovněž ujednání o vyrovnání tohoto nepoměru, tedy vztah, kdy Vám bývalý manžel nahradí odpovídající část daně z příjmů.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování