Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Za rok 2016 si dělal můj přítel sám daňové přiznání. Byl OSVČ vedlejší činnost (zároveň zaměstnanec). Uplatnil 60% paušál, ale jeho činnost byla řemeslná, tudíž měl použit 80%. Je možné udělat dodatečné daňové přiznání za rok 2016? A jaký by to mělo vliv na sociální a zdravotní pojištění? Také by musel dělat dodatečné přehledy? Předem děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Podat dodatečné daňové přiznání je možné dokud neuplynula lhůta pro stanovení daně. Lhůta pro stanovení daně činí 3 roky a počne běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání. Začátek lhůty pro stanovení daně za rok 2016 začal běžet dnem 3. dubna 2017 a končí dne 3. dubna 2020, do tohoto data je možné podat dodatečné daňové přiznání za kalendářní rok 2016. Bude se jednat o dodatečné daňové přiznání na nižší daňovou povinnost, které je daňový subjekt oprávněn podat, nikoliv však povinen podat. Ovšem Vašemu příteli může vzniknout přeplatek na dani a podání dodatečného daňového přiznání může být pro něho výhodné.
    Pokud přítel platil na zálohy na pojištění ve vyšší než v minimální výši, může mít tato změna vliv na výši záloh a tím vést ke vzniku přeplatku na pojištění. Změní-li se údaje o příjmech a výdajích tvrzené v tiskopise odevzdaného zdravotní pojišťovně, je zde povinnost ohlásit změny v údajích do osmi dnů ode dne, kdy jste se o změně dozvěděli formou opravného přehledu.
    U sociálního pojištění můžete podat opravný přehled do konce třetího měsíce následujícího po měsící, ve kterém jste se dozvěděli o nové výši daňového základu, zároveň zde může dojít ke vzniku přeplatku.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování