Obracím se na Vás s dotazem týkajícím se právního vztahu mezi majitelem vozidla a provozovatelem vozidla. V této situaci majitel vozidla uzavřel s provozovatelem smlouvu o pronájmu za symbolickou částku, a to s cílem přenést odpovědnost za provoz vozidla na pronajímatele. Při škodné události, kdy není možné uplatnit náhradu škody z povinného ručení a pojišťovna požaduje úhradu v plné výši, se objevují následující otázky:
Může pojišťovna požadovat úhradu této částky po provozovateli vozidla? Pokud je provozovatel v platební neschopnosti (například v exekuci), bude pojišťovna vymáhat úhradu od majitele vozidla? Děkuji za odpověď.
Náhrada škody, odpovědnost za škodu
Provozovatel vozidla způsobil škodu odmítnutou pojišťovnou - kdy musí majitel vozidla škodu uhradit?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Odpovědnost za škodu, náhrada škody (občanské právo)
- Zobrazení: 82
Na dotazy odpovím ve Vámi zvoleném pořadí:
1/ Může pojišťovna požadovat úhradu této částky po provozovateli vozidla?
Z dotazu nevyplývá, z jakého důvodu je pojišťovna oprávněna požadovat náhradu toho, co vyplatila (předpokládám, že poškozenému). Mohu se pouze domnívat, že byla splněna některá z podmínek uvedených v § 32/1 nebo 2 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla – z tohoto předpokladu budu ve své odpovědi vycházet.
Konkrétně dle § 32/1 a 2 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla platí, že:
„Pojistitel má vůči pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný
…
Pojistitel má vůči pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že příčinou vzniku újmy byla skutečnost, že…“
V obou těchto případech je tedy pojistitel (pojišťovna) oprávněn domáhat se vrácení toho, co vyplatil, po pojištěném. Definice pojmu „pojištěný“ se nachází v § 10/5 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla:
„Pojištěným je každý, kdo je povinen nahradit poškozenému újmu vzniklou provozem vozidla, jehož provozu se pojištění odpovědnosti týká.“
Tato definice se tedy odkazuje na povinnost nahradit „poškozenému újmu vzniklou provozem vozidla“. Je proto nutné nahlédnout do § 2927/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Kdo provozuje dopravu, nahradí škodu vyvolanou zvláštní povahou tohoto provozu. Stejnou povinnost má i jiný provozovatel vozidla …“
Povinnost k náhradě újmy je tedy de facto spojena s provozovatelem vozidla. Současně dle § 2930 občanského zákoníku platí, že:
„Nelze-li provozovatele určit, platí, že jím je vlastník dopravního prostředku.“
Ze znění dotazu je však zřejmé, že tato situace ve Vašem případě nenastala.
Dále je nutné vzít na zřetel § 32/3 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, dle něhož je k náhradě újmy společně a nerozdílně s pojištěným zavázán také provozovatel vozidla, ledaže prokáže, že nemohl jednání pojištěného ovlivnit. Toto pravidlo platí ovšem pouze v případech, kdy újma vznikla, jelikož:
- vozidlo bylo řízeno řidičem bez příslušného řidičského oprávnění,
- vozidlo bylo řízeno v době, kdy byl řidiči uložen zákaz činnosti řídit vozidlo,
- řidič řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo léčivého přípravku, který má podle příbalové informace výrazný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
Ze shora uvedeného tak vyplývá, že pojistitel (pojišťovna) se může primárně domáhat vrácení toho, co vyplatil, po provozovateli vozidla.
2/ Pokud je provozovatel v platební neschopnosti (například v exekuci), bude pojišťovna vymáhat úhradu od majitele vozidla?
V tomto ohledu je důležité, z jakého důvodu (na základě jakého ustanovení jakého zákona) se pojišťovna vlastně domáhá vrácení toho, co vyplatila. Doporučuji rovněž nahlédnout do pojistné smlouvy a ověřit, zda je tam někdo označen jako pojištěný (a pokud ano, kdo jím je).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 30/2024 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník