Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Žijeme s manželem a máme společné vlastnictví. Máme dvě plnoleté a samostatně žijící děti. Je možné ustanovit v závěti, že společné vlastnictví při úmrtí jednoho z manželů přejde pouze na druhého manžela a teprve po jeho smrti bude rozděleno mezi potomky? Nebo je možné podmínit případný nepominutelný dědický podíl potomků tím, že manžel zemřelého bude oprávněn k užívání společného majetku manželů až do své smrti bez možnosti vynucení prodeje nemovitosti či vyplacení dědického podílu? Děkuji, Růžena


    Odpověď:

    Závěť, ve které byste opominuli zcela záměrně své potomky a znepřístupnili jim dědictví nedoporučuji. Kdyby závěť byla napadena, bylo by s velkou pravděpodobností napadení uznáno oprávněným a závěť prohlášena za neplatnou. Vaše děti jsou totiž neopomenutelní dědicové.
    Lepší bude závěť s věcným břemenem ve prospěch druhého manžela. Podotýkám, že závěť nemůžete sepsat s manželem společnou, ale každý svou. Doporučila bych i vyhledat notáře a závěť nechat sepsat ve formě notářského zápisu – přece jenom jde o budoucí bydlení jednoho z vás, což je podstatné. Notář poté uloží sepsanou závěť v Registru závětí.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování