Počet stránek ve webu: 47749

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 3.00 (1 hlas)
    Je komín bytu společný majetek domu SVJ nebo majetek majitele bytu v bytovém domě?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Koupil jsem nedávno byt v činžovním domě (SVJ) a historicky k tomuto bytu patřily dva komíny. V jednom je nyní plynový kotel a druhý je nevyužit. Je částečně zasypán a neprůchozí. Není v něm ani vložka, je to postaru jen otvor. Chtěl jsem si tento druhý komín zprovoznit, ale výbor SVJ mně začal tvrdit, že komíny jsou společná část domu (podle stanov) a nemám na druhý komín nárok, ačkoli v mém bytě je zděř a komín jasně k mému bytu patří. Jejich motivace je taková, že chtějí komín dát developerovi, který na půdě bude teprve stavět nástavbu a ten si tam chce dát odvětrání digestoře, nebo případně trubky k tepelnému čerpadlu. Mají na toto právo? Rozhoduje o tom předsednictvo, výbor anebo by se muselo hlasovat? Jaká je potřebná většina? Děkuji. Vendelín

    Odpověď:

    Je pravdou, že komín je společnou částí bytového domu. Vyplývá to z § 5/1 písm. c) nařízení vlády č. 366/2013 Sb., dle něhož jsou společnými částmi bytového domu:

    „komíny jako stavební konstrukce v celé své stavební délce, včetně vyvložkování pořízeného spolu s komínem, mimo dodatečně instalovaných komínových vložek pořízených se souhlasem osoby odpovědné za správu domu jednotlivými vlastníky jednotek, do nichž jsou zaústěny tepelné spotřebiče těchto vlastníků a které tvoří jeden technologický celek jako spalinová cesta tepelného spotřebiče“

    Dle § 1175/1 občanského zákoníku pak platí, že:

    „Vlastník jednotky má právo … užívat společné části, nesmí však … ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.“

    Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že ke stavebnímu zásahu do komína bytového domu oprávněn nejste. O jakémkoli stavebním zásahu do komína by muselo být rozhodováno na úrovni SVJ – v tomto ohledu Vám doporučuji v první řadě nahlédnout do stanov SVJ, kde může být zakotveno, kdo a jakou většinou hlasů o takových stavebních zásazích ve Vašem SVJ rozhoduje (§ 1200/2 písm. f) občanského zákoníku).

    Stavební úpravy společné části bytového domu lze zajisté považovat za činnost spadající do správy bytového domu § 1189 občanského zákoníku). Z tohoto důvodu by mělo (za splnění níže uvedených podmínek) o těchto stavebních úpravách rozhodovat shromáždění SVJ, jak to vyplývá z § 1208 písm. e) bodu 2. občanského zákoníku, dle něhož náleží do působnosti shromáždění SVJ rozhodování:

    „o opravě nebo údržbě společné části anebo stavební úpravě společné části, která nevyžaduje změnu prohlášení, převyšují-li náklady částku stanovenou prováděcím právním předpisem; to neplatí, pokud stanovy určí něco jiného“

    Bude tedy důležité

    a/ jak finančně nákladný by měl být Vámi zamýšlený stavební zásah do komína (dle toho o něm bude rozhodovat buď shromáždění SVJ nebo výbor) a

    b/ zda stanovy SVJ neupravují tuto problematiku odlišně.

    Pakliže by rozhodovalo shromáždění SVJ, dělo by se tak nadpoloviční většinou hlasů – jak to vyplývá z § 1206/2 občanského zákoníku:

    „Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.“

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím
    • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování