Počet stránek ve webu: 47599

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, mám přítele, který byl nahlášen trvalým pobytem společně se mnou u mého otce. Společně jsme bydleli v podnájmu na jiné adrese. Jsme spolu (druh, družka již 5 let). A cca před měsícem (07/2016) se nevrátil z práce a nyní je pohřešovaný, jelikož o sobě nedal nikomu vědět.
    Nyní jsme zjistili, že má spoustu půjček. Z trvalého bydliště jsme ho odhlásili a přihlásili na magistrát města - radnici. Je možné, že přijde exekutor (jelikož ty půjčky nikdo nesplácí) a začne mi zabavovat věci ať už na adrese, kde byl dříve přihlášen či na naší adrese, kde jsme měli společně podnájem - tam už mám smlouvu pouze na své jméno.
    Děkuji za informace.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, ano bohužel můžete skutečně očekávat návštěvu exekutora, pokud se dozví, kde se Váš nyní pohřešovaný dluh zdržoval, protože nyní je "bezdomovec". Proto Vám doporučuji dohledat co nejvíce dokladů o tom, že věci jsou Vaše, to proto aby exekutor Vaše věci nezabavil. Těmito doklady jsou smlouvy - kupní, darovací, úvěrové, nájemní, … faktury, dodací a záruční listy, aj.
    O exekucích na Vašeho pohřešovaného druha informujte i pronajímatele, aby si i on mohl ochránit svůj majetek, pokud užíváte věci, které patří pronajímateli. V tomto případě by bylo nejlepší sepsat dodatek k nájemní smlouvě, kde by se uvedlo, který majetek je ve vlastnictví pronajímatele a který je Váš, a dále je nutné uvést i které věci patří povinnému, jsou-li takové. Tento dodatek je vhodné opatřit úředně ověřenými podpisy pronajímatele a Vás. Vy a pronajímatel rovněž o majetku sepište i čestná prohlášení, která budou obsahovat komu patří jaký majetek. Čestná prohlášení je rovněž nutné opatřit úředně ověřenými podpisy.
    Totéž platí i pro Vašeho otce neboť exekutoři nejdříve půjdou na dřívější adresu trvalého pobytu povinnému, tedy k Vašemu otci.
    Pokud by exekutor zabavil majetek Vašeho otce či Váš, je nutné, aby jste Vy jako vlastníci těchto věcí, a to 30 dní ode dne, kdy jste se o zabavení svých věci dozvěděli podali v souladu s ust. § 68 odst. 1 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. K tomuto návrhu je nutné přiložit raději úředně ověřené kopie výše uvedených dokladů, které budou prokazovat Vaše či otcovo vlatnické právo k Vašim zabaveným věcem.
    Pokud by exekutor tomuto návrhu nevyhověl, nezbývalo by Vám nic jiného než se o své věci soudit, a to podáním vylučovací žaloby v souladu s ust. § 267 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). K vylučovací žalobě by opět bylo nutné přiložit kopie výše uvedených dokladů o vlastnickém právu k zabavených věcech svědčící žalobci.
    Závěrem uvádím, že ani povinnému nelze zabavit vše. Věci, které nemohou být zabaveny ani povinnému jsou upraveny v ust. § 321 a § 322 občanského soudního řádu. Přeji Vám hodně štěstí a pevné nervy, v případě potřeby se na nás opět obraťte.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování