Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Právník Host 3296
    Dobrý den. K mému bankovnímu účtu mám určeného disponenta. Tomu ale hrozí exekuce.
    Dotaz: Je možné že exekutor zablokuje i můj účet?
    Děkuji za odpověď Josef

    Právník
    Zdravím Vás, mám za to, že exekutor by neměl blokovat Váš účet z důvodu exekuce disponenta. Přesto chcete-li mít stoprocentní jistotu, tak zrušte dispoziční právo disponentovi a budete mít klid.
    -
    Bohužel, Vaše odpověď mi připadá nedostatečná. Očekával jsem odpověď od právníka. Například na základě jakých zákonů může k zablokování účtu v tomto případě dojít a kdy ne. Děkuji. Josef
    -
    Právník
    Zdravím Vás, dle ust. § 303 odst. 1 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), je možné vést exekuce zásadně na účet povinného. Tedy na účet, který je veden na jméno povinného. Z tohoto pravidla je však zákonná výjimka, která je uvedena v ust. § 303 odst. 2 občanského soudního řádu, který výslovně stanoví, že: Výkon rozhodnutí nelze provést ohledně pohledávky z účtu u peněžního ústavu, kterou povinný nabyl jako dědic dědictvím, které podle nařízení zůstavitele má přejít na svěřenského zástupce jako následného dědice (tzv, substituční jmění). To neplatí má-li povinný právo s pohledávkou volně nakládat, nebo jde-li o výkon rozhodnutí (ale i exekuci), kterou jsou vymáhány zůstavitelovi dluhy nebo dluhy související s nutnou správou věcí nabytých jako substituční jmění.
    Mám za to, že Ve Vaše případě se nejedná o případ popsaný v ust. § 303 odst. 2 občanského soudního řádu. Takže by mělo platit pravidlo uvedené v ust. § 303 odst. 1 občanského soudního řádu, a to, že pohledávku přikázáním z účtu povinného lze vymáhat zásadně jen po povinném coby majiteli účtu. Nicméně zde nelze opomíjet i tu skutečnosti, že kdybyste byl ženatý a Vaší manželce hrozila exekuce, a dluh by vznikl za trvání manželství, tak by exekutor mohl tuto pohledávku z účtu povinného vymáhat i dluh, kde by povinným byla manželka tazatele, neboť tazatel je manželkou povinného a dluhy manželů je možné v souladu s ust. § 255 odst. 2 občanského soudního řádu vymáhat i od manžela povinného, je-li exekucí postihován majek ve společném jmění manželů.
    Z praxe však znám případy, kdy exekutoři často blokovali i účty nepovinných, např, účet dětského pojištění, a to jen proto, že povinný byl disponentem s tímto účtem, tedy mohl s penězi na účtu disponovat. Ze všech výše uvedených důvodů, tedy záleží i na to, co uvedla konkrétní banka v odpovědi soudnímu exekutorovi ve věci žádosti o součinnost při dohledávání jednotlivých účtů povinného, tedy zda uvedla jen že povinný má ty a ty účty, nebo že povinný u jejich banky účet sice nemá, ale má dispoziční právo k Vašemu účtu.
    Vzhledem ke všem výše uvedeným okolnostem se mi jako nejrozumnější řešení jevilo zrušení dispozičního oprávněné pro osobu ohroženou exekucí, a to jako řešení rychlé a nejvíce efektivní. Víte, když požadujte podrobnější odpověď je bohužel nutné se více rozepsat a nikoli napsat pouze jednu holou větu. Děkuji za pochopení a omlouvám se Vám, že Vám dřívější odpověď nepostačovalo, doufám, že takto to již bude dostačující.
    -
    Velmi děkuji za kvalifikovanou odpověď. Pro ty, kteří budou tento článek číst bych ještě rád dodal:
    Podle § 303 adst. 1 OSŘ, exekutor zablokuje účet, jehož nabyvatelem je zásadně dlužník. Dispoziční právo nemá majetkovou a nabývací povahu. Je to jen určitý druh zmocnění majitele účtu, tento zpřístupnit dalším okruhům osob. Exekutor nemá nárok provést přikázání pohledávky účtu. Disponent není majitel a zřizovatel účtu.
    Omlouvám se panu MUDr. Mlčochovi, asi jsem svou odpověď opět poslal špatným kanálem. Ale najít jednodušší způsob se mi nepodařilo. Ještě jednou děkuji Josef.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, jsem ráda, že Vás doplněná odpověď uspokojila a děkuji za zpřesnění pro ostatní "klienty" či návštěvníky poradny. Musím vyjádřit obdiv nad Vaší orientací v právních předpisech ohledně exekucí. Nepracujete náhodou u soudního exekutora nebo jste právník.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování