Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    exmanžel mi na výživném a majetkovém vypořádání dluží přes 250.00 Kč. Protože dobrovolně neplnil, co mu ukládaly příslušné rozsudky, podala jsem na něho exekuci, resp. návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy. Jakmile to exmanžel zjistil, podal výpověď a přihlásil se na ÚP. Zde si podle jejich sdělení o žádné dávky nepožádal, to znamená, že oficiálně nemá vůbec žádný příjem. Pracuje nyní na "černo". Není možné jeho jednání hodnotit jako maření úředního rozhodnutí?
    Nemohu podat nějakou stížnost, dotaz nebo podnět na zjištění, z čeho žije, když oficiálně nic nikde nepobírá?
    Děkuji
    Odpověď:
    Zdravím Vás, zde bohužel jasně vidíte nevýhodu soudního výkonu rozhodnutí oproti exekuci vymáhané soudním exekutorem. Možná bych se dohodla s příslušným soudem na dalším postupu, tedy, zda by nebylo lepší v tomto případě výkon rozhodnutí vedený soudem zastavit a podat návrh na nařízení exekuce u soudního exekutora.
    Výhody by byly nesporné, jednak soudní exekutor není vázán návrhem na způsob výkonu exekuce oprávněným, ale může pohledávku po povinném vymáhat i vícero způsoby provedení exekuce současně (exekuce na účet, srážky ze mzdy, exekuce prodejem movitých věcí a nemovitostí, popřípadě i exekucí přikázáním pohledávky povinného - např. stavební spoření, penzijní připojištění), to vše může exekutor zabavit. Soud nikoli, neboť ten je vázán výlučně návrhem oprávněného, kdežto exekutor nikoli.
    Tento Vámi zmiňovaný dotaz, tedy z čeho povinný žije, když je bez příjmu byste neměla podávat Vy, ale soud, který vede výkon rozhodnutí.
    -----
    vzhledem k tomu, že povinný nemá účet, žádné movité věci ani pohledávky k třetím subjektům, není kromě mzdy nic, co lze postihnout. Navíc nemám s vymáháním exekutorem dobrou zkušenost, tímto způsobem jsem zadala vymáhání jiného dlužníka již před 5lety a do dneška jsem neviděla ani korunu, protože povinný údajně nejprve musí pokrýt jeho odměnu.
    Jak mám postupovat, když příslušný soud nijak v přípafě exmanžela nečiní??
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování