Dobrý den,
2011 jsem se provdala, manžel měl nějaké exekuce které společně splácíme i přes skutečnost, že dluhy vznikly za trvání jeho předchozího manželství. Bývalá jeho manželka není schopna nikterak se do splácení zainteresovat.
V těchto dnech po několika letech se ozvali další exekutoři ohledně dluhů o kterých jsem nevěděla.
Jak se mohu prosím bránit, žádný společný majetek nemáme já jsem v invalidním důchodu. Hlavně mi jde o mou již zletilou dceru z mého předchozího manželství, která bydlí s námi a již pracuje, nakupuje si vše sama.
Může exekutor zabavit i její věci? Ona nemá s dluhy mého manžela vůbec nic společného. Pomohlo by nám třeba soudní zúžení SJM. A jak upozornit exekutora, že dluhy jsou z předchozího manželství mého manžela aby se na splácení také podílela jeho bývalá manželka.
Odpověď:
Zdravím Vás, zde je nutné, abyste podala návrh na částečné zastavení exekuce, dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb. , a domáhala se zastavení exekuce u exekučních příkazů, které by postihovali i Váš majetek či příjmy (důchod, účet a případně i movitý majetek, který jste nabyla za předchozího manželství a máte tuto skutečnost jak doložit, např. dohodou o vypořádání SJM (společného jmění manželů) s Vaším bývalým manželem. V tomto návrhu je nutné doložit dohodu o vypořádání SJM s bývalým manželem, dále oddací list, a argumentovat tak, že exekučně vymáhané dluhy vznikly před uzavřením manželství, že jste se na jejich vzniku nijak nepodílela, a že z tohoto důvodu by tedy exekuce vůči Vám mšla být zastavena.
K movitým věcem Vaší dcery uvádím, že dcera by měla dohledat pokud možno co nejvíce dokladů o tom, že věci jsou skutečně její, jinak se skutečně vystavuje riziku, že její věci by mohly být v případě exekuce prodejem movitých věcí povinného zabaveny. Těmito doklady jsou faktury, dodací a záruční listy, příjmové pokladní doklady s uvedením jména Vaší dcery, smlouvy - kupní, darovací, nájemní, úvěrové, .). Pokud by byly zabaveny věci Vaší dcery, je nutné, aby Vaše dcera do 30 dni ode dne, kdy se o zabavení svých věcí dozvěděla podala k exekutorovi, který věci zabavil v souladu s ust. § 68 odst. 1 exekučního řádu návrh na vyškrtnutí zabavených věcí ze soupisu. K tomuto návrhu však musí Vaše dcera doložit výše uvedené doklady, které dokládají vlastnické právo Vaší dcery k zabaveným věcem.
K dotazu ohledně zúžení SJM uvádím, že toto by pomohlo v případě exekucí budoucích, ale u právě probíhajících exekucí by Vám ani tato smlouva nepomohla.
-----
Děkuji za odpověď, ještě jedna otázka. jak přimět manželovu bývalou aby splácela, když to byl dluh vzniklý za jejich manželství a exe jde jen po mém manželovi a po ní ne.
-----
Dobrý den,
měla bych ještě jeden dotaz. Můj ex manžel má soudně nařízenou exekuci na výživné, zaměstnavateli bylo odesláno do datové schránky usnesení o srážkách. Zaměstnavatel nic nestrhává. Můžu na něho podat poddlužnickou žalobu? Když mu to bylo zasláno do datové schránky. Za dlužné výživné byl i ex odsouzen podmíněným trestem, který mu 12/2015 vypršel co udělat? neboť soud je stále v nečinnosti.
Děkuji
-----
Dobrý den, děkuji za odpověď. Vše mám zjištěno ex pracoval u svého syna, který ho kvůli soudu (jako) propustil na čssz podal odhlášku 1,5 zpětně a podle pracovní smlouvy měl 13tis. hrubého. co srážet mohl, ale neučinil tak
Komentáře vytvořeny pomocí CComment