Mám dotaz ohledně své maminky. Léta bojuje s alkoholismem. Trpí i depresemi a úzkostmi. Navštěvuje psychiatra. Má nasazenou i medikaci. Byla již v psychiatrické léčebně. A nyní je na protialkoholní léčbě. Po prodělaném deliriu a epileptických záchvatech. Zatím se vždy k alkoholu vracela a bylo velmi obtížné ji přesvědčit k léčbě. Kde je vyžadován její souhlas. Snažíme se jí maximálně pomoci. Když se napije bývá i agresivní vůči svému okolí a rodině. Můj dotaz tedy zní, jestli je právní možnost, pokud se bude situace opakovat, umístit ji na léčení bez jejího souhlasu? Zda by bylo možné ustanovit opatrovníka, co se týká pouze rozhodování v rámci zdravotního stavu? Jaké jsou vlastně možnosti. Podle práva. Děkuji a přeji Vám hezký den.
Stanovení opatrovníka agresivnímu alkoholikovi, nařízená léčba - postup
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Tresty, ochranná opatření, pokuty
- Zobrazení: 56
Na dotazy odpovím ve Vámi zvoleném pořadí:
1/ Jestli je právní možnost, pokud se bude situace opakovat, umístit ji na léčení bez jejího souhlasu?
Pacientovi je v zásadě možné poskytovat zdravotní služby (tedy jakoukoli léčbu) pouze na základě jeho (svobodného a informovaného) souhlasu (§ 28/1 zákona o zdravotních službách). Co se týče léčby závislosti na alkoholu, jedná se o běžnou zdravotní službu – je tedy nutné, aby s touto léčbou vyslovil pacient svobodný a informovaný souhlas.
Protialkoholní léčba může být člověku nařízena pouze trestním soudem, a to v rámci trestního řízení (ochranná opatření). Ochranná léčba (§ 99 trestního zákoníku) je jedním z druhů ochranných opatření. K tématu ochranné léčby naleznete přehledné shrnutí například zde:
Případně je možné, aby trestní soud rozhodl o podmíněném upuštění od potrestání s dohledem, a to tak, že pachateli uloží přiměřená omezení a přiměřené povinnosti v podobě povinnosti podrobit se léčení závislosti na návykových látkách (§ 48/4 písm. c) trestního zákoníku).
Vaše maminka by tudíž v souvislosti se svým alkoholismem nebo přímo pod vlivem alkoholu musela spáchat nějaký trestný čin – následně by bylo možné, aby jí trestní soud uložil povinnost podrobit se ochranné léčbě (buď v ambulantní či ústavní podobě).
2/ Zda by bylo možné ustanovit opatrovníka, co se týká pouze rozhodování v rámci zdravotního stavu?
K tomu, aby mohl – v určitých záležitostech – za Vaší maminku rozhodovat opatrovník, by muselo nejdříve dojít k omezení její svéprávnosti (§ 62 občanského zákoníku). Toto omezení svéprávnosti může provést pouze civilní soud (§ 56/1 občanského zákoníku).
K omezení svéprávnosti přistupují soudy za splnění podmínek dle § 55 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„K omezení svéprávnosti lze přistoupit jen v zájmu člověka, jehož se to týká, po jeho zhlédnutí a s plným uznáváním jeho práv a jeho osobní jedinečnosti. Přitom musí být důkladně vzaty v úvahu rozsah i stupeň neschopnosti člověka postarat se o vlastní záležitosti.
Omezit svéprávnost člověka lze jen tehdy, hrozila-li by mu jinak závažná újma a nepostačí-li vzhledem k jeho zájmům mírnější a méně omezující opatření.“
Důvodem omezení svéprávnosti je duševní porucha, která není jen přechodná, a pro kterou není člověk schopen právně jednat (§ 57/1 občanského zákoníku).
Za duševní poruchu může být považována i chorobná závislost na požívání alkoholu (jak to vyplývá z § 1528/2 a § 1585/2 občanského zákoníku). Lze proto uvažovat o tom, že byste se mohla obrátit na místně příslušný okresní soud s návrhem na zahájení řízení o omezení svéprávnosti Vaší maminky. Následně by záleželo na posouzení stavu Vaší maminky znalcem a především na rozhodnutí konkrétního soudce.
K problematice omezení svéprávnosti (nesprávně zbavení svéprávnosti) se více dočtete například zde:
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/svepravnost.html
a zde
https://dostupnyadvokat.cz/blog/jak-postupovat-pri-omezeni-svepravnosti
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)
- zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník