Počet stránek ve webu: 47750

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Poprosil bych Vás o doporučení optimálního postupu při řešení problému s parkováním sousedových aut na společné jednosměrné cestě. Typicky parkuje dvě osobní auta a jednu nebo i dvě dodávky, vzniká mi problém s vyjížděním z vlastního pozemku, nemluvě o zúžené komunikaci, opakovaného přeparkovávání dodávek atd.

    Na opakované pokusy domluvu samozřejmě nijak nereaguje atd. Soused částečně pracuje pro místní obecní úřad, který jej plně podporuje v čemkoliv, ergo standardní postupy jsou i tam neúčinné, zamítnuty z nejrůznějších údajně objektivních důvodů, "no to se nedá nic dělat, ono se to časem nějak srovná…" atp. Představoval bych si nějaké řešení se žlutou čárou a/nebo svislou značkou o zákazu stání. Můžete prosím poradit, jak nejúčinněji postupovat, jaký typ práva a právníka, vybrat atd. ? Předpokládám, že bez delegování na zkušenou osobu to nepůjde. Jedná se o oblast Sulice, Praha-Východ. Děkuji, Gabriel.

     

    Odpověď:

    Pokud jsem Váš dotaz správně pochopil, je jednosměrná cesta předmětem spoluvlastnictví, přičemž spoluvlastníky jste Vy a soused (z tohoto předpokladu budu ve své odpovědi vycházet).
    Vzhledem k tomu, že vlastníky této cesty jsou fyzické osoby, musí se jednat o účelovou komunikaci (jak to vyplývá z § 9/1 zákona o pozemních komunikacích).
    V první řadě Vám doporučuji obrátit se na místně příslušný silniční správní úřad (odbor dopravy městského úřadu) a požádat ho o úpravu či omezení veřejného přístupu na předmětnou cestu, a to například v podobě vymezení oblastí, kde není možné parkovat. Konkrétně dle § 7/1 zákona o pozemních komunikacích platí, že:
    „Příslušný silniční správní úřad obecního úřadu obce s rozšířenou působností může na žádost vlastníka účelové komunikace a po projednání s Policií České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka. “
    Nebudete-li u silničního správního úřadu úspěšný, nezbude Vám než se pokusit řešit věc soukromoprávní cestou. V takovém případě byste se musel obrátit na soud s žalobou, v níž byste se domáhal, aby soud zakázal sousedovi parkovat v místech, kde je Vám tím ztíženo vyjíždění z Vašeho pozemku. V této souvislosti lze odkázat na tato ustanovení občanského zákoníku:
    - § 1117 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    „Každý spoluvlastník má právo k celé věci. Toto právo je omezeno stejným právem každého dalšího spoluvlastníka. “
    - § 1012 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    „Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit. “
    Pro přípravu žaloby, stejně jako pro zastupování v průběhu soudního řízení, Vám lze doporučit advokátní zastoupení:
    www.advokatikomora.cz
    (a to advokátem zabývajícím se oblastí občanského práva).
    ______________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 13/1997 Sb. , o pozemních komunikacích
    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování