Na zahradě domu v SVJ máme dva suché stromy, ořešák a břízu. Bříza je nakloněná nad chodník a ořešák je na zeleni v majetku SVJ (s pokácením souhlasí více jak 90% majitelů bytů a pozemku - hlasování proběhlo formou ankety). MÚ nám v tomto případě dělá s kácením problémy, dokonce našemu dodavateli arboretních služeb vyhrožoval pokutou až 1.000.000 Kč.
Přitom zákon č. 114/1992 sb § 8 odst. 4 ve znění: Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení. MÚ kontruje výkladem:
§ 8 odst. 4 ZOPK upravuje režim tzv. havarijního kácení, kdy se jedná o náhlou změnu stavu dřeviny, která svým stavem zřejmě a bezprostředně ohrožuje život a zdraví osob anebo hrozí škoda značného rozsahu a je nutné ihned odvrátit hrozící nebezpečí. Jedná se o kácení v krajní nouzi, např. po silném poryvu větru, mokrém sněhu, kdy je strom nakloněný a hrozí jeho pád. Toto kácení většinou provádí hasičská záchranná služba. Nevztahuje se na dřeviny, které během několika let postupně usychají a odumírají. Mě se tento výklad zdá zavádějící. 31.3. končí období vegetačního klidu a bojíme se - myslím ve výboru SVJ, že stromy přes léto můžou někoho zranit, což samozřejmě MÚ nezajímá. Můžu vás požádat o právní náhled na tento problém. Děkuji.