Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    S manželem máme letos (2021) postavený a zkolaudovaný dům. Dům je postaven na jeho pozemku, co dostal od rodičů ještě před svatbou. Hypotéku máme společnou. Banka má nyní zástavní právo (on je uveden jako zastávce a dlužník, já jako dlužník). Dům jsme začali stavět taky po svatbě. Teď jsme dům zkolaudovali a v katastru nemovitostí je zapsán jako vlastník jen manžel.

    Když jsme se byli přihlašovat k trvalému bydlišti, musel dávat souhlas, že v domě můžu bydlet. Vždy podepisoval všechny papíry on. Máme malé dítě, takže jsem se o to nestarala. Jak by to prosím bylo třeba v případě rozvodu? Je dům na půl, nebo na něj nemám právo? Spadá dům do SJM? Pokud ne, můžu se dopsat do katastru, i když nejsem vlastníkem pozemku? Nebo jak to řešit? Přepisovat pozemek i na mě nechci. Děkuji za odpověď.

     

    Odpověď:

    Bohužel podle Nového občanského zákoníku dům součástí SJM není a v případě rozvodu byste měla právo pouze na vypořádání investic uhrazených do domu. Tedy např. investice v podobě hypotéky. Současná právní situace tedy pro Vás rozhodně není příznivá. Bez přepisu pozemku ale dům do SJM vložit nelze, nevýhodnější by pro Vás bylo vložit pozemek i dům do SJM, což by se muselo stát za souhlasu hypoteční banky. Nebo si s manželem můžete u notáře sepsat formou notářského zápisu režim pro případu rozvodu manželství, tedy nastavit si, jak by to mezi vámi v případě rozvodu bylo, tedy např. jakou částku by Vám manžel v souvislosti s rozvodem a vlastnictvím domu vyplatil.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování