Pracuji jako řidič autobusu 31 let. V dohlední době chci odejít do předčasného důchodu. Jsem občan SR (v ČR žiji a pracuji od r. 2011). Dle platných zákonů SR v den podání žádosti na předčasný důchod nesmím být sociálně pojištěný - tudíž nesmím pracovat. Budu muset jít do evidence uchazečů o zaměstnání Úřadu práce ČR - pokud mi česká i slovenská strana vyřídí žádost o předčasný důchod. Žádost se sepisuje v ČR, česká strana odešle roky v ČR a pak se posílá do Bratislavy a tam se spočítá důchod). Tudíž celý proces trvá i víc jak 6 měsíců. Moje otázka zní - je možné uzavřít se zaměstnavatelem dohodou o ukončení pracovního poměru (nepožadoval by jsem odstupné)? Jde o to, že pokud by jsem dal já výpověď a šel na Úřad práce, tak mi zkrátí podporu v nezaměstnanosti o 50%. Pokud by jsem se se zaměstnavatelem nedomluvil na výpovědi a musel by jsem dát výpověď já, zohledňuje takové případy úřad práce?
Sociální podpora, dávka, příspěvek; důchody
Předčasný důchod Slováka žijícího v ČR, vliv výpovědi zaměstnancem
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 73
Výši podpory v nezaměstnanosti po ukončení pracovního poměru upravuje § 50 odst. 3 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Podle tohoto ustanovení platí, že: V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Vážné důvody (pro ukončení zaměstnání) jsou pak vymezeny v § 5c téhož zákona - podání žádosti o předčasný důchod ale vážným důvodem pro ukončení zaměstnání není.
Z výše uvedeného vyplývá, že ať už podáte výpověď Vy nebo uzavřete se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru, pokud nebudete mít k výpovědi nebo dohodě tzv. vážný důvod (viz § 5c zákona o zaměstnanosti), bude Vaše podpora v nezaměstnanosti již od počátku evidence na úřadě práce činit jen 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku.
Takto to stanovuje zákon a úřad práce nemůže postupovat v rozporu se zákonem.