Počet stránek ve webu: 48541

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Doposud platilo: Telefonní operátoři a poskytovatelé internetu musejí nejméně půl roku uchovávat údaje o veškeré telefonní a faxové komunikaci včetně času a čísel volajícího a volaného, dále údaje o textových zprávách, e-mailové komunikaci, návštěvách webových stránek a využívání některých internetových služeb. Nejpozději po roce data musejí sami zlikvidovat. Dnes 31.3.2011 se ale vše změnilo.


    Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil část zákona o elektronických komunikacích, která ukládá operátorům a poskytovatelům internetu uchovávat takzvané provozní a lokalizační údaje o uskutečněné komunikaci. Vyhověl tak stížnosti, kterou loni podalo 51 poslanců v čele s Markem Bendou (ODS).

    Operátoři měli na základě zákona z roku 2005 povinnost na vyžádání poskytovat údaje policii a zpravodajským službám. Poslancům vadilo jak uchovávání dat, tak způsob jejich předávání. Ačkoliv si normu vyžádala evropská směrnice, je podle oponentů v rozporu se základními právy EU.

    Zrušené ustanovení "nedostatečně, příp. vůbec nestanovuje jasná a detailní pravidla obsahující minimální požadavky na zabezpečení uchovávaných údajů, zejména v podobě zamezení přístupu třetích osob," konstatoval ÚS.

    Policisté chtějí data často neopodstatněně

    Soudci se pozastavili i nad tím, zda je takovéto plošné a preventivní uchovávání dat nezbytné a efektivní, když připomněl existenci anonymních SIM karet. Pochybnosti u soudu vzbudilo i to, že data uchovávají soukromé společnosti, které je mohou využít i pro své obchodní cíle, marketing či vymáhání pohledávek. Tato skutečnost se Ústavnímu soudu jeví jako nežádoucí.

    O údajích, které již byly vydány policii, budou rozhodovat soudy s přihlédnutím na závažnost trestného činu, kvůli němuž byly vyžádány.

    Čeští stěžovatelé našli inspiraci v Německu, kde tamní Ústavní soud podobnou právní úpravu pozastavil. Zároveň rozhodl o likvidaci všech osobních údajů uchovávaných na jejím základě. Podobně se vyslovil i rumunský Ústavní soud.

     

    Původně šlo o nástroj pro boj s terorismem

    Doposud platná úprava měla původně sloužit k boji s terorismem. Podle kritiků se z ní stala rutinní pomůcka policejní práce. Vyšetřovatelé prý o údaje žádají zcela automaticky a často neopodstatněně.

     

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování