Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Umíte mi přesně vysvětlit, jak chápat článek, který zasílám přílohou? Je to novinka, která má platit od letošního roku 2025. Koupil jsem párkrát pozemek postavil dům pak prodal. Bydlel v něm dva roky a osvobodil se od daně. Teď mě zajímá jak to přesně je s novinkami, které by se mě týkaly. Protože chci postavit a pak hned prodat. Rozumím tomu tak, že v případě, když nebudu podnikat jako s.r.o., postavím a pak prodám dům v kratší době od kolaudace, než jsou dva roky, tak odvádím krom 15 % daně a také NOVĚ NAVÍC DPH (kolik procent???) z prodejní ceny. Oproti tomu, že kdybych byl s.r.o. tak také odvedu 15% a také odvedu DPH, ale zde dostanu zpátky vrácení daní. Takže v prvním případě bych nedostal zpět žádné daně protože bych nebyl jako s.r.o.. A v druhém případě dostanu zpět vrácené daně. Je tomu tak? Čili je pro mě výhodnější být jako s.r.o.? Děkuji za vysvětlení. S pozdravem M. Č.


    ---------------------------------
    Doplňující dotaz:
    Aha takže v mém případě se mě to netýká že? Já prodám novostavbu, kde ale v době prodeje jsem v domě bydlel 2 roky tudíž splnim podmínku a jsem osvobozen od daně z příjmů z tohoto případu. A myslím že v případě kdy tam bydlím 2 roky nemusím použít peníze na vlastní bydlení to pouze v případě, kdybych tam bydlel kratší dobu než 2 roky. Pak ale postavím dům a postavím několik postupně a mým záměrem je ho prodat hned po kolaudaci. Takze odvedu daň z příjmu pak zaplatím DPH z celkové prodejní ceny domu a pak dostanu vratku DPH z finančního úřadu. Je zde ještě nějaká finta, abych měl co nejnižší daně a DPH ? Třeba prodat před kolaudaci ? Byl bych s.r.o. protože kdybych nebyl a prodal hned po kolaudaci tak bych nedostal vratky DPH, což není malá částka. Takže logicky asi nejlépe s.r.o. Pokud se teda nepletu

    Odpověď:

    DPH z dodání nemovitosti se platí i teď, zjednodušeně změna nastane v tom, že se sníží lhůta pro osvobození od DPH při prodeji nemovitosti z 5 let na 2 roky. Aktuálně DPH podléhá prodej nové nemovitosti, pokud k němu došlo do 5 let od vydání prvního koladudačního rozhodnutí nebo kolaudačního rozhodnutí po podstatné změně dokončené vybrané nemovité věci a pokud se nevydává kolaudační rozhodnutí, tak od 5 let první užívání vybrané nemovité věci nebo užívání dokončené vybrané nemovité věci po podstatné změně. Pokud k prodeji dojde po této lhůtě, tak jde o prodej osvobozený od DPH. Novelou dojde ke změně lhůty pro osvobození od DPH a ke zpřesnění tomu, co se rozumí podstatnou změnou.

    Pokud jde o prodej nemovitosti z osobního majetku, tak tento prodej nepodléhá DPH, protože nejde o ekonomickou činnost. Většinou se jedná o prodeje osvobozené od daně z příjmů fyzických osob.

    Takže například při prodeji domu nebo bytu, ve kterém měl prodávající bydliště, tak tento prodej nepodléhal, nepodléhá a nebude podléhat DPH.

    Pokud jde o developerskou činnost, kdy jsou stavěny domy za účelem jejich prodeje, tak už jde o ekonomickou činnost z hlediska zákona o DPH a prodej takových nemovitostí podléhá DPH stále. V samotném principu odvodu DPH při prodeji "nové" vybrané nemovité věci se touto novelou defakto nic nemění. Dochází především ke změnám parametrů, kdy je takový prodej osvobozen od DPH.

    Takže povinnost nově platit DPH se nezavádí. Když budete tuto činnost vykonávat jako podnikání, třeba skrze s.r.o., kdy budete plátcem DPH, tak máte nárok na odpočet DPH - vratky DPH ze vstupů. V případě prodeje osobního majetku se nic nemění.

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ODPOVĚĎ NA DOPLŇUJÍCÍ DOTAZ:

    Týká / netýká se Vás to stejně jako před novelou zákona o DPH. Pokud prodáváte nemovitost jako nepodnikající osoba, ve které jste alespoň 2 roky bydlel, tak příjem je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob a zároveň nejde o ekonomickou činnost ve smyslu zákona o DPH, takže z takového prodeje neplatíte DPH.

    Pokud existuje záměr postavit dům a potom ho prodat, tak potom jde o podnikání, jedná se totiž o soustavnou činnost, takže v takovém případě byste měl takový záměr realizovat buď jako podnikající fyzická osoba nebo jako právnická osoba, třeba s.r.o.. Takový prodej podléhá dani z příjmů a zároveň byste z takového prodeje měl odvést DPH. V takovém případě má smysl už výstavbu provádět jako plátce DPH.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování