Chtěla bych vás požádat o radu. Jsem rozvedená a v roce 1995 jsem se seznámila s bezdětným mužem (má dva bratry). Je majitelem dvou domů, velké zahrady a polí. Žijeme ve společné domácnosti, nejsme však oddaní a nemám zde ani trvalý pobyt. Nakoupila jsem různé vybavení, oblečení atd. Žádný doklad ale nemám. Trávím dva dny ve městě, zbytek na vesnici u svého přítele. Co se bude dít, když se s ním něco stane? Přítel mi nabízí doživotní užívání v jeho domě. Co kdyby se něco stalo se mnou? Jak mám zabezpečit své věci? Děkuji, Božena
Smlouvy a dohody dle občanského zákoníku
Jak právně oddělit majetkové práva na věci při bydlení ve společné domácností
- Základní údaje
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Ostatní smluvní vztahy a sankce
- Zobrazení: 1832
Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
Odpověď:
V tuto chvíli jste tzv. spolužijící osoba, protože nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí žijete ve společné domácnosti a z tohoto důvodu pečujete o společnou domácnost, nebo jste jinak odkázána na jeho výživu. Pokud by Váš přítel zemřel, dědila byste po něm Vy (jako spolužijící osoba) a jeho bratři, všichni rovným dílem.
Doživotní užívání je velmi dobrý způsob, jak zajistit, abyste v domě mohla zůstat i po jeho smrti. Předpokládám totiž, že byste dům nezdědila celý, a nad Váš podíl byste musela platit jeho bratrům nájemné. Stát se může cokoli (např. Vaše dlouhodobá hospitalizace), po které Vám nebude umožněno vrátit se do domu. Nemají na to, z dnešního pohledu, právo, ale je dobré se zabezpečit. Pokud nemáte doklad na své věci, sepište s přítelem smlouvu, která bude určovat, co je Vaše, aby tyto věci nebylo možné zahrnout do dědictví.
V případě Vaší smrti budou dědit Vaši potomci, pokud žádné nemáte, tak Váš přítel a sourozenci.
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.