Na dotazy odpovím ve Vámi zvoleném pořadí:
1/ Můžete mi prosím navrhnout, jakým způsobem mám pro tento účel dále postupovat?
V první řadě upozorňuji na to, že můžete postupovat svépomocně a kořeny stromu zasahující pod Váš pozemek odstranit. Dle § 1016/2 občanského zákoníku totiž platí, že:
„Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá. “
Chápu však, že odstranění podrůstajících kořenů by ve Vašem případě znamenalo nutnost rozbití podlahy garáže, takže o efektivní řešení příliš nejde.
Jste-li předmětným stromem poškozován, je zapotřebí se na jeho vlastníka (město) obrátit s výzvou k náhradě vzniklé škody, resp. nejdříve s poslední výzvou k odstranění stromu (resp. podrůstajících kořenů), a to s důrazným upozorněním, že v případě přetrvávající pasivity se po městě budete domáhat náhrady škody – nákladů nutných stavebních prací (tyto náklady je ve výzvě vhodné popsat a co nejpřesněji odhadnout jejich výši).
Doporučuji Vám, abyste si nechal výzvu k odstranění podrůstajících kořenů (spojenou s upozorněním na Vaši připravenost domáhat se náhrady vzniklé škody) sepsat advokátem:
www.advokatikomora.cz (a to advokátem zabývajícím se oblastí občanského práva). Předpokládám, že výzva psaná na hlavičkovém papíře advokátní kanceláře učiní na město mocnější dojem, než pokud byste výzvu sepsal sám (byť i to je samozřejmě možné) – městu dáte tímto způsobem jednoznačně najevo, že svou výzvu míníte vážně a hodláte věc dovést do důsledků.
Pakliže by město na Vaší výzvu nezareagovalo ani tentokrát, budete se moci obrátit na orgán ochrany přírody (odbor životního prostředí) a iniciovat prohlídku daného stromu (zejména z toho důvodu, že představuje nebezpečí pro Vaší stavbu). Pokud by orgán ochrany přírody nenařídil pokácení daného stromu, bude možné, abyste nechal svou garáž opravit (vše řádně zdokumentoval) a následně se po městě domáhal náhrady takto vzniklé škody (a to případně i soudní cestou) – což opět doporučuji provést v advokátním zastoupení.
2/ A dále by mě ještě zajímalo, zda je možné obec nějak přinutit, aby tento pozemek alespoň udržovala v čistotě?
Dle § 66d/2 písm. b) zákona o obcích se právnická osoba dopustí přestupku tím, že:
“neudržuje čistotu a pořádek na pozemku, který užívá nebo vlastní, a tím naruší vzhled obce”
V první řadě by proto bylo možné iniciovat v této souvislosti zahájení přestupkového řízení. Jelikož tento přestupek by měla projednat ta obec, která je podezřelá z jeho spáchání (§ 66d/5 zákona o obcích), pověří nadřízený správní orgán (krajský úřad) řízením o tomto přestupku jiný věcně příslušný podřízený správní orgán ve svém správním obvodu - jiný obecní úřad (§ 63/1 zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich).
Proti nepořádku na sousedním (městském) pozemku by bylo možné se bránit i soukromoprávní cestou, a to za podmínky, že Vás tento nepořádek nadměrně obtěžuje při výkonu vlastnického práva (například spadem listí, zápachem apod.). Dle § 1013/1 občanského zákoníku platí, že:
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad … pach … stín … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“
V této věci by proto bylo možné podat k soudu tzv. sousedskou žalobu, jejímž prostřednictvím byste se domáhal, aby město učinilo tomuto obtěžování přítrž.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
zákon č. 128/2000 Sb. , o obcích (obecní zřízení)
zákon č. 250/2016 Sb. , o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
Komentáře vytvořeny pomocí CComment