Počet stránek ve webu: 47647

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Soused si před cca 20 lety na jeho cestu položil zatravňovací tvárnice. Tyto jsou položeny těsně bez izolace na zeď mojí sousedící garáže. V rozměru asi půl metru x metr začala zeď garáže vlhnout a částečně opadla omítka. Přes několikerou ústní žádost o odstranění přiléhajících tvárnic souseda to nezajímá.

    Nevím co dál, jak se řeší náhrada za venkovní omítku, jestli se hradí celá stěna nebo jenom odpadlý kus? Materiál a barva již nebude stejná jako původní. Se sousedem máme špatné vztahy, již několikrát jsem se obracela na policii. Děkuji za vyřízení, Evelína.

     

    Odpověď:

    V první řadě se můžete obrátit na obecní/městský úřad (na jeho přestupkovou komisi) a vznést zde podnět k zahájení přestupkového řízení. Váš soused se totiž možná dopustil přestupku, a to přestupku proti občanskému soužití. Konkrétně dle § 7/1 písm. c) bodu 3. zákona o některých přestupcích se fyzická osoba dopustí přestupku tím, že úmyslně naruší občanské soužití tak, že:
    „se vůči jinému dopustí schválnosti“
    Za spáchání tohoto přestupku může být uložena pokuta do 20.000,- Kč.
    Sousedovo počínání by bylo možné kvalifikovat rovněž jako přestupek proti majetku, kterého se dle § 8/1 písm. a) bodu 4. zákona o některých přestupcích dopustí fyzická osoba tak, že úmyslně způsobí škodu na cizím majetku:
    „zničením nebo poškozením věci z takového majetku“
    Za spáchání tohoto přestupku hrozí pokuta do 50.000,- Kč. V případě tohoto přestupku je ovšem diskutabilní, zda je možné považovat poškození Vaší zdi za sousedovo úmyslné jednání.
    Bude-li v této věci zahájeno přestupkové řízení, budete v jeho rámci moci požadovat náhradu vzniklé škody (kterou bude zapotřebí přesně vyčíslit).
    Aby v této věci poškozování Vašeho majetku nepokračovalo, můžete se obrátit rovněž na místně příslušný stavební úřad a požádat ho, aby sousedovi uložil povinnost zabezpečit Vaší zeď proti dalšímu vlhnutí.
    Nebude-li přestupkové řízení zahájeno, resp. nebude-li možné se náhrady škody po sousedovi v rámci přestupkového řízení domoci, nezbude Vám, než se v této věci obrátit s žalobou na soud. V rámci soudního řízení bude nutné tvrdit a především prokázat, že poškození Vašeho majetku (vlhnutí zdi) je zapříčiněno právě sousedovou činností. Náhradu škody můžete požadovat v rozsahu nového nátěru (omítky) na celou zeď – dospěje-li soud k závěru, že žádáte příliš mnoho, bude náhrada škody poměrně zkrácena. Pro přípravu žaloby a pro zastupování v průběhu soudního řízení Vám doporučuji využít služeb advokáta:
    www.advokatikomora.cz
    (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
    _____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 251/2016 Sb. , o některých přestupcích

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování