Mám dotaz ohledně nemajetkové újmy. Došlo k tomu, že dcera byla řádně přijata na střední školu, řádně uzavřená Smlouva o studiu a úhradě nákladů. Zjistili jsme, že škola porušila smluvní podmínky (i porušení školního vzdělávacího programu) a rozhodli jsme se, že za těchto okolností již dcera ve studiu nebude pokračovat. Chtěla bych po škole navrácení vynaložených nákladů a chci požadovat po škole nemajetkovou újmu. Škola měla zajistit výuku, která měla vést k ukončení v podobě závěrečné zkoušky a obdržet výuční list. Dcera se na školu přihlásila za účelem získání výučního listu. Své studijní povinnosti si řádně plnila – od 1.1.2023 do současnosti. Tohoto však nebude z důvodu porušení smluvních podmínek dosaženo. Potřebovala bych poradit ohledně stanovení ceny (výši), jakou bych mohla požadovat jako náhradu nemajetkové újmy. Odkaz na nějaký podobný případ, o který bych se mohla opřít. Děkuji.
Náhrada škody, odpovědnost za škodu
Vymáhání nemajetkové újmy - podmínky, pravidla, definice co je to nemejetková újma (přiměřené zadostiučinění)
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Odpovědnost za škodu, náhrada škody (občanské právo)
- Zobrazení: 97
Vznik práva Vaší dcery na odčinění nemajetkové újmy je diskutabilní. V této souvislosti je nutné mít na paměti, že škola (jak v dotazu uvádíte) porušila uzavřenou smlouvu. V těchto případech vzniká (resp. může vzniknout) škole odpovědnost za škodu (tedy majetkovou újmu). Konkrétně dle § 2913/1 občanského zákoníku platí, že:
„Poruší-li strana povinnost ze smlouvy, nahradí škodu z toho vzniklou druhé straně …“
K odčinění nemajetkové újmy by byla škola povinna pouze tehdy, pokud to bylo mezi Vámi a školou (typicky ve smlouvě) výslovně ujednáno, anebo stanoví-li tak zákon – vyplývá to z § 2894/2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Nebyla-li povinnost odčinit jinému nemajetkovou újmu výslovně ujednána, postihuje škůdce, jen stanoví-li to zvlášť zákon …“
Občanský zákoník ve svém § 2956 podmiňuje vznik práva na odčinění nemajetkové újmy zásahem do přirozených práv člověka (jako je například právo na život, zdraví, soukromí, důstojnost, čest, jméno apod.):
„Vznikne-li škůdci povinnost odčinit člověku újmu na jeho přirozeném právu chráněném ustanoveními první části tohoto zákona, nahradí škodu i nemajetkovou újmu, kterou tím způsobil; jako nemajetkovou újmu odčiní i způsobené duševní útrapy.“
Ve svém dotazu neuvádíte, jaká konkrétní nemajetková újma Vaší dceři vlastně vznikla – tzn. zda bylo dotčeno její soukromí, důstojnost, právo na jméno apod. (o tom lze vcelku pochybovat). Na druhou stranu je možné, že Vaše dcera čelí duševním útrapám (psychická újma) v důsledku neplánovaného ukončení studia a třeba i za zmarněný (ztracený životní) čas.
Vůči škole tedy můžete uplatnit právo Vaší dcery na odčinění nemajetkové újmy, kterou je nicméně nutné přesně popsat a vyčíslit. Není možné pouze konstatovat vznik nemajetkové újmy, nýbrž je zapotřebí úvést, jak se tato nemajetková újma projevuje, jakého je rozsahu atd. (deprese, nespavost, dlouhodobost apod. – pokud nějaké takové následky u Vaší dcery prokazatelně nastaly).
Co se týče vyčíslení nemajetkové újmy, není možné vyjít z žádných tabulek. Není mi znám žádný případ (řešený před soudy) srovnatelný s tím, který v dotazu popisujete. Dle mého názoru by se však mělo finanční odčinění nemajetkové újmy v případě Vaší dcery pohybovat maximálně v řádu několika desítek tisíc korun (záleží ovšem na charakteru a rozsahu nemajetkové újmy, kterou Vaše dcera utrpěla, což z dotazu nevyplývá).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník