V domě mám trvalé bydliště, ale přihlásil se zástavní věřitel, takže dluhy přesahují 100.000 Kč. Původní vymáhaná peněžitá povinnost byla 38.203,70 Kč (jistina 31.452 Kč + úroky z prodlení) (bránila jsem se u soudu) a zatím jsem splatila 35.600 Kč, takže je zaplacena jistina a část úroků z prodlení. Nejsou zaplaceny všechny úroky, náklady oprávněného a náklady exekuce. Nevím, kolik toho do 15.1. stihnu zaplatit. Může dojít k těmto situacím:
1. zaplatím vymáhanou peněžitou povinnost (jistinu + aktuální úroky z prodlení)
2. zaplatím vše dle poslední výzvy k úhradě s přičtenými aktuálními úroky z prodlení (úroky počítat dle schématu 10,13 Kč/den nebo dle skutečných úhrad?) a dle posledního Příkazu k úhradě nákladů exekuce (Púne), tj. bez snížení do 30 dní (musím přepočítat odměnu exekutora dle skutečně zaplacených úroků?)
3. budu moci zaplatit vše dle toho, co je aktuálně uvedeno na webu exekutora, ale nejspíš je tam cca 18.000 Kč za znalecký posudek na nemovitost (nebo nevím za co), proti které bych se chtěla bránit kvůli neúčelnosti a nehospodárnosti (2 znalci z 200 km vzdálené Prahy a odhad provedli z venku během 5 minut, přestože jsem s nimi mluvila – podala jsem odvolání proti ceně nemovitosti - zamítnuto), proto bych asi musela spíš složit jistotu (aby mi to museli vrátit v případě, že bych se bránila úspěšně). V tomto případě bych ale těžko mohla zdůvodnit návrh na zastavení exekuce, protože nemám žádný dokument, který by zdůvodňoval vysokou částku uvedenou na webu exekutora. Leda bych mohla uvést svůj vlastní výpočet. Na webu se částka stále zvyšuje, přestože je od 16.12. zaplacena jistina. Aktuálně je tam uvedeno 34.610,54 Kč a zvyšuje se po hodinách. Je možné se s úspěchem bránit provedení dražby pomocí nového návrhu na odklad a na zastavení exekuce ve všech těchto případech, tzn. i v případě, že nebudou zaplaceny náklady exekuce ze zatím došlého Púne (bod 1)? Musím podat návrh na odklad a zastavení v každém případě, tzn. i v případě bodu 3? Ohledně částky za znalecký posudek mi zatím nepřišel žádný Púne, takže si myslím, že pokud mi nebude doručen do 8.1., do okamžiku dražby se nestane exekučním titulem (8 dní na námitky), takže si myslím, že ji nemůžou pomocí dražby vymáhat. Mělo by mi tedy k zastavení dražby stačit uhradit částku dle bodu 2?
---------------------------------
Doplňující dotaz:
Promiňte, ale to má být odpověď odborníka, který ví víc než laik? I bez Vaší rady vím, že je ideálním řešením zaplatit vše, ale do dražby chybí pár dní, a opravdu nevím, kolik peněz do té doby seženu. To jsem do dotazu psala a na ideální řešení jsem se Vás neptala. Kdybych měla celou částku, tak bych ji uhradila jako jistotu, a žádný dotaz bych nevkládala. Tím pádem byla Vaše odpověď naprosto zbytečná a nic neříkající. Nedozvěděla jsem se z ní nic, co bych nevěděla, což je z otázky jasné. Navíc souhlasíte s tím, že je v pořádku, že se nadále částka zvyšuje, přestože je jistina zaplacená (psala jsem to). Úroky se přece počítají pouze z jistiny! Tak zněl rozsudek a z výzvy, kterou jsem Vám poslala, je to jasné. Takže z čeho se podle Vás teď zvyšují úroky a odměna exekutora? A kromě jiného jste odpověděla spíš jako exekutor, který chce všechno hned teď a hlavně co nejvíc. Taky je mi jasné, že budou vymáhat náklady na znalecký posudek, ale můžou ho vymáhat formou dražby ve chvíli, když k tomu neexistuje žádný doklad, který by byl exekučním titulem? Návrh na odklad a na zastavení exekuce lze podat kdykoliv, Vy jste se soustředila pouze na situaci, kdy je vše uhrazeno. Že musí obsahovat všechny náležitosti apod., jsem si v exekučním řádu přečetla ještě před Vaší odpovědí. Jediné, co zmiňujete navíc, je, že návrh nesmí být opožděný. Ale kdy není opožděný? Do půlnoci 14.1.? Z celé Vaší odpovědi mám dojem, že toho aktuálně o exekuci a dražbě vím víc než Vy. Proto jsem dotaz nevkládala.