Počet stránek ve webu: 47647

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    V domě mám trvalé bydliště, ale přihlásil se zástavní věřitel, takže dluhy přesahují 100.000 Kč. Původní vymáhaná peněžitá povinnost byla 38.203,70 Kč (jistina 31.452 Kč + úroky z prodlení) (bránila jsem se u soudu) a zatím jsem splatila 35.600 Kč, takže je zaplacena jistina a část úroků z prodlení. Nejsou zaplaceny všechny úroky, náklady oprávněného a náklady exekuce. Nevím, kolik toho do 15.1. stihnu zaplatit. Může dojít k těmto situacím:
    1. zaplatím vymáhanou peněžitou povinnost (jistinu + aktuální úroky z prodlení)
    2. zaplatím vše dle poslední výzvy k úhradě s přičtenými aktuálními úroky z prodlení (úroky počítat dle schématu 10,13 Kč/den nebo dle skutečných úhrad?) a dle posledního Příkazu k úhradě nákladů exekuce (Púne), tj. bez snížení do 30 dní (musím přepočítat odměnu exekutora dle skutečně zaplacených úroků?)
    3. budu moci zaplatit vše dle toho, co je aktuálně uvedeno na webu exekutora, ale nejspíš je tam cca 18.000 Kč za znalecký posudek na nemovitost (nebo nevím za co), proti které bych se chtěla bránit kvůli neúčelnosti a nehospodárnosti (2 znalci z 200 km vzdálené Prahy a odhad provedli z venku během 5 minut, přestože jsem s nimi mluvila – podala jsem odvolání proti ceně nemovitosti - zamítnuto), proto bych asi musela spíš složit jistotu (aby mi to museli vrátit v případě, že bych se bránila úspěšně). V tomto případě bych ale těžko mohla zdůvodnit návrh na zastavení exekuce, protože nemám žádný dokument, který by zdůvodňoval vysokou částku uvedenou na webu exekutora. Leda bych mohla uvést svůj vlastní výpočet. Na webu se částka stále zvyšuje, přestože je od 16.12. zaplacena jistina. Aktuálně je tam uvedeno 34.610,54 Kč a zvyšuje se po hodinách. Je možné se s úspěchem bránit provedení dražby pomocí nového návrhu na odklad a na zastavení exekuce ve všech těchto případech, tzn. i v případě, že nebudou zaplaceny náklady exekuce ze zatím došlého Púne (bod 1)? Musím podat návrh na odklad a zastavení v každém případě, tzn. i v případě bodu 3? Ohledně částky za znalecký posudek mi zatím nepřišel žádný Púne, takže si myslím, že pokud mi nebude doručen do 8.1., do okamžiku dražby se nestane exekučním titulem (8 dní na námitky), takže si myslím, že ji nemůžou pomocí dražby vymáhat. Mělo by mi tedy k zastavení dražby stačit uhradit částku dle bodu 2? 

    ---------------------------------
    Doplňující dotaz:
    Promiňte, ale to má být odpověď odborníka, který ví víc než laik? I bez Vaší rady vím, že je ideálním řešením zaplatit vše, ale do dražby chybí pár dní, a opravdu nevím, kolik peněz do té doby seženu. To jsem do dotazu psala a na ideální řešení jsem se Vás neptala. Kdybych měla celou částku, tak bych ji uhradila jako jistotu, a žádný dotaz bych nevkládala. Tím pádem byla Vaše odpověď naprosto zbytečná a nic neříkající. Nedozvěděla jsem se z ní nic, co bych nevěděla, což je z otázky jasné. Navíc souhlasíte s tím, že je v pořádku, že se nadále částka zvyšuje, přestože je jistina zaplacená (psala jsem to). Úroky se přece počítají pouze z jistiny! Tak zněl rozsudek a z výzvy, kterou jsem Vám poslala, je to jasné. Takže z čeho se podle Vás teď zvyšují úroky a odměna exekutora? A kromě jiného jste odpověděla spíš jako exekutor, který chce všechno hned teď a hlavně co nejvíc. Taky je mi jasné, že budou vymáhat náklady na znalecký posudek, ale můžou ho vymáhat formou dražby ve chvíli, když k tomu neexistuje žádný doklad, který by byl exekučním titulem? Návrh na odklad a na zastavení exekuce lze podat kdykoliv, Vy jste se soustředila pouze na situaci, kdy je vše uhrazeno. Že musí obsahovat všechny náležitosti apod., jsem si v exekučním řádu přečetla ještě před Vaší odpovědí. Jediné, co zmiňujete navíc, je, že návrh nesmí být opožděný. Ale kdy není opožděný? Do půlnoci 14.1.? Z celé Vaší odpovědi mám dojem, že toho aktuálně o exekuci a dražbě vím víc než Vy. Proto jsem dotaz nevkládala.

    Odpověď:

    Pokud se chcete vyhnout dražbě nemovité věci, je ideálním řešením uhradit vše, co exekutor požaduje – tedy jistinu, úroky z prodlení, náklady oprávněného a náklady exekuce. Soudní exekutor by Vám měl sdělit aktuální výši celé vymáhané pohledávky podle data, ke kterému chcete hradit/ bude částka připsána na jeho účet, aby byla částka opravdu uhrazena zcela. Vzhledem k narůstajícím úrokům z prodlení se mění i odměna exekutora. Samozřejmě by bylo možné si tuto částku vypočítat i sám, ale opravdu doporučuji požádat exekutora o vyčíslení k určitému dni.

    Součástí nákladů soudního exekutora budou pravděpodobně i náklady za znalecké posudky. Proti jejich výši je možné se bránit podáním námitek do Příkazu k úhradě nákladů exekuce, který, pokud dosud vydán nebyl, může být vydán i následně a v případě úhrady vydán být musí.  Nicméně proti výši nákladů za znalecké posudky je možné se bránit i odvoláním proti usnesení o znalečném, který by měl soudní exekutor taktéž vydávat. Pokud chcete zabránit dražbě nemovitosti bez dalšího, doporučuji uhradit celou vymáhanou pohledávku i včetně nákladů za znalecké posudky a poté ideálně podat námitky do Příkazu k úhradě nákladů exekuce. Byť ke dni dražby nebude mít soudní exekutor pravomocný příkaz k úhradě nákladů exekuce, neznamená to, že náklady exekuce se nemohou vymáhat. Rozhodně nebudete mít zaručeno, že k dražbě nedojde, když uhradíte vymáhanou pohledávku kromě nákladů soudního exekutora.

    Vaším právem je samozřejmě podat návrh na zastavení exekuce či na její odklad kdykoli v průběhu řízení. Nicméně v souladu s §54 a §55 exekučního může být tento návrh soudním exekutorem odmítnut, pokud neobsahuje všechny náležitosti, je nesrozumitelný, neurčitý nebo nejsou k němu přiloženy listiny k prokázání tvrzení obsažených v návrhu či je opožděný. V tom případě by soudní exekutor dražbu mohl provést i přes tento návrh. Podle § 54 odst. 6 exekučního řádu je možné podat návrh na odklad a zastavení exekuce, pokud je u exekutora složena jistota ve výši vymáhané pohledávky, nákladů oprávněného a nákladů exekuce (zde by opět musel exekutor vyčíslit), exekutor by poté odložil provedení exekuce do právní moci rozhodnutí o návrhu na zastavení exekuce a současně by rozhodl, že povinný není vázán zákazem nakládat s majetkem ode dne vydání rozhodnutí o odkladu. Pokud k zastavení nedojde, použije se jistota na úhradu vymáhané pohledávky, nákladů oprávněného a nákladů exekuce; jinak se vrátí složiteli jistoty.

    Ve Vašem případě, pokud rozporujete pouze výši nákladů za znalecké posudky a na tuto částku dosud nebylo vydáno usnesení o znalečném nebo příkaz k úhradě nákladů exekuce, je vhodnějším řešením bránit se opravdu až po úhradě podáním námitek do příkazu k úhradě.

    _______

    Předem se omlouvám, pokud jsem dostatečně jasně Vašemu dotazu neporozuměla, nicméně pokud by již byla uhrazena jistina vymáhané pohledávky, úroky z prodlení by se samozřejmě dále nenavyšovaly. Z Vašeho sdělení přitom vyplývá, že se tomu tak stále děje. Uvádíte, že jste již uhradila částku 35.600,- Kč. Pokud tato byla hrazena k rukám soudního exekutora, tak nebyla přednostně započtena na jistinu, ale nejdříve na náklady exekuce a až poté na jistinu, úroky z prodlení a náklady oprávněného (v souladu s § 265a občanského soudního řádu) a lze tak předpokládat, že jistina dosud uhrazena není. Z toho důvodu jsem Vám psala, že pokud stále běží úroky, navyšuje se i odměna soudního exekutora.  Pokud jste tuto částku hradila jiným způsobem než k rukám soudního exekutora, například přímo oprávněnému, mohlo dojít k jejímu špatnému započtení v rámci exekuce. Pro upřesnění výše pohledávky, konkrétně kolik zbývá na jistině, úrocích a nákladech, tak doporučuji kontaktovat soudního exekutora, který exekuci vede.

    Jak jsem již uváděla, i v případě, že soudní exekutor nebude mít ke dni dražby pravomocný příkaz k úhradě nákladů exekuce jako exekuční titul, neznamená to, že náklady exekuce se nemohou vymáhat v rámci dražby a k dražbě tak v případě, že nebudou uhrazeny pouze náklady exekuce, nedojde. Soudní exekutor není povinen, byť tu možnost má, příkaz k úhradě nákladů exekuce vydávat předem. Obrana proti výši nákladů exekuce jsou právě námitky do příkazu k úhradě nákladů exekuce, jak jsem uváděla. Pokud soud shledá Vaše námitky důvodný, příkaz k úhradě případně změní, soudní exekutor Vám musí poté vrátit vše, co jste zaplatila „navíc“. Nadto, dokud příkaz k úhradě nákladů exekuce nebude pravomocný, soudní exekutor si částky nákladů exekuce nemůže vyplatit ani vyplatit oprávněnému jeho náklady a do právní moci příkazu je musí stále deponovat.  

    Co se týče možnosti podat návrh na zastavení a odklad exekuce, pouze jsem Vám odcitovala možnosti, kterém Vám zákon umožňuje. Uvádíte, že nemáte finanční prostředky na složení jistoty v souvislosti s návrhem na zastavení a odklad exekuce ve smyslu § 54 odst. 6 exekučního řádu, který jako jediný by Vám v podstatě s jistotou zaručil, že dražba neproběhne. K tomu si dovoluji upozornit, že i v případě, že byste finanční prostředky měla, jistota musí být složen nejen ve výši aktuální vymáhané povinnosti, ale ve výši určené s ohledem na předpokládanou dobu, kdy bude o návrhu na zastavení exekuce rozhodnuto (mohou se navyšovat úroky, případně i náklady exekuce). Tuto jistotu by Vám tak musel vyčíslit sám soudní exekutor. I bez složení jistoty tak samozřejmě můžete podat návrh na zastavení či odklad exekuce prodejem nemovité věci, a to nejpozději do začátku dražby, Nemáte však zaručeno, že k dražbě nedojde, soudní exekutor může Váš návrh odmítnout ještě před zahájením samotné dražby a k dražbě i tak dojde. 

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování