Maminka jako majitelka domu se zahradou a pole je dost nemocná a chce vyřešit svůj majetek ještě před smrtí darováním nemovitostí svým dětem. Bratr jezdí za maminkou s rodinou tak 2-3x ročně, občas ji ještě veze do nemocnice na vyšetření, jinak nic. Já, dcera, celé roky jezdím za maminkou každý víkend, jsem tam i o dovolených, svátcích, Vánocích. Starám se o ní, nakupuji, vozím kam potřebuje, starám se o zahradu. Máme ještě pole, které má asi 3x menší hodnotu než domek se zahradou. Maminka by chtěla domek se zahradou darovat mně a pole bratrovi a zároveň chce v domku dožít, takže je potřebné zařídit i věcné břemeno dožití. Maminka nechce, aby se nám narušily vztahy, bratr by všechno nejraději prodal a já zase chci v domku na důchod žít, takže ho prodat nechci. Jde nám o to jak to zařídit právně tak, abych nemusela dávat bratrovi doplatek za rozdíl v cenách za domek a pole a přitom se nenarušily vztahy a bylo vše spravedlivé. Jsem sama a nemám finance na to, abych něco doplácela nebo si brala úvěr, mám svou hypotéku na byt. Bratr s rodinou bydlí ve své polovině domu ve velkoměstě a ještě má chalupu na vsi. Vím o tom, že bratr může do 3 let darovací smlouvu napadnout, chtěla bych to právně ošetřit tak, aby k tomu nedošlo. Předem děkuji, Antonie.
Darování, darovací smlouva, povinnosti majitele
Jak udělat aby nešlo napadnout pro neplatnost darovací smlouvu mezi potomkem a rodičem
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 57
Pokud nejsou potomci vyděděni, tak se každému musí dostat alespoň tzv. povinný díl, což je u zletilých potomků 1/4 jejich zákonného dědického podílu. Pokud jste po mamince dvě děti a maminka nemá manžela, tak byste její majetek dědili každý 1/2, nicméně závětí lze ošetřit, aby bratr dostal jen 1/4 jeho poloviny, tj. 1/8 vzhledem k celku a zbytek by připadl Vám.
Uvádím to z důvodu, že i kdyby chtěl bratr napadnout darovací smlouvu, tak ani v případě dědictví by nemusel získat více. Tj. ani v případě darovací smlouvy by neměl argumenty, že byl např. neodůvodněně znevýhodněn. Navíc platí, že za života si může každý se svým majetkem naložit dle svého uvážení, takže matka je plně způsobilá předat majetek svým dětem v podílu dle svého uvážení. Tj. i pokud sepíšete darovací smlouvu, nevyhnete se případnému sporu, pokud ho bratr bud chtít rozpoutat, ovšem jeho šance na výhru v soudním řízení o zneplatnění darovací smlouvy by byly troufám si tvrdit nulové.