Počet stránek ve webu: 47734

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    jsem pronajímatel bytu a mám dotaz ohledně pronajímání bytu člověku v insolvenci (pan I).
    Jaké rizika to pro mě může představovat? O co je to pro mě riskantnější než pronajímání bytu člověku který v insolvenci není? Může mi třeba insolvenční správce pana I zpětně pak například sebrat nějaké peníze které jsem utržil z nájmu od pana I? Nebo třeba když budu vypovídat smlouvu o nájmu s panem I, musím dodržovat nějaké předpisi navíc, například že pana I nemohu z bytu vypovědět protože je v insolvenci? Případně pokud si pan I napíše u mě v pronajímaném bytě trvalé bydliště, nemůže mě pak třeba exekutor na pokyn insolvenčního správce pana I zabavit můj majetek?
    Chápu že asi bude složitější vymáhání peněz od pana I, v případě že by nezaplatil nájem, ale to mám ošetřeno tak, že pokud nezaplatí nájem v domluvené výši v daném termínu, tak je mu ukončena  nejemní smlouva a musí vyklidit byt do 30 dnů. Nezaplacenou část nájmu mu následně odeberu z kauce. Nebo se i v tomto mílím a u pana I tento mechanismus uplatňovat nemůžu, kuli tomu že je v insolvenci?
    Moc děkuji za odpovědi.
    Odpověď:
    Dobrý den,
    domnívám se, že pronajmutí bytu člověku, na kterého je vedeno insolvenční řízení, není o nic riskantnější než pronajímání bytu komukoliv jinému.
    Naopak v tomto případě máte jistotu, že proti nájemci nejsou vedena žádná exekuční řízení, jelikož insolvenční řízení má přednost před řízením exekučním, a tedy se eliminuje riziko případných návštěv exekutorů provádějících soupis dlužníkova majetku.
    Žádné odchylky pro pronajímání bytu v insolvenci zákon nepředpokládá a nájemní smlouvu v tomto ohledu není třeba nijak upravovat.
    Pokud by dlužník v insolvenci přestal hradit nájem, naopak sám by se vystavil riziku zrušení oddlužení, jelikož vytváření nových dluhů, které jsou více jak 30 dnů po splatnosti, je porušením povinností dlužníka a na tomto základě soud může oddlužení zrušit.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování