Počet stránek ve webu: 47734

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    Syn má několik probíhajících exekucí a už nějakou dobu je mu strhávána výplata. Nyní se dozvěděl, že bude dědit po své tetě (sestře jeho otce). Protože manžel již nežije a jiní přímí dědicové neexistují, dědí za manžela mé tři děti. Synovi tedy náleží jedna třetina dědictví. Nejedná se o žádný nemovitý nebo movitý majetek, jen o peníze na jednom bankovním účtu a dále o cenné papíry a podílové listy, to vše v celkové hodnotě řádově jednotek desítek tisíc korun. Děti se (zatím neformálně a mezi sebou dohodly), že cenné papíry chtějí prodat a peníze si rozdělit.
    Chci se tedy zeptat, zda se exekutor vůbec dozví, že syn majetek ve formě peněz na účtě a cenných papírech zdědil, a zda ho musí někde "nahlásit". I když zde samozřejmě můžete namítnou, že by se mohlo jednat o poškozování věřitelů, ptám se proto, že i tato malá částka by synovi v jeho současné situaci pomohla a v neposlední řadě mají obavu zbývající dvě dcery, že by se vstupem exekutorů do dědictví vše zpomalilo a prodražilo a z už tak malých částek, by zbylo ještě méně a bůhví za jak dlouhou dobu. Všude jsem se dozvěděla, že pokud se jedná o nemovitý majetek, zápisem do katastru se to exekutor samozřejmě dozví, ale pokud se jedná o finanční prostředky na účtě? A v případě že ano, nebylo by řešením, kdyby se syn zkrátka svého dědického podílu vzdal ve prospěch svých sester (u notáře? nebo je potřeba tuto dohodu učinit před soudem? ) - beztak by on sám nic v důsledku nedostal, aby jim svou exekucí a svými problémy dědické řízení nekomplikoval a neprodlužoval? ... většinou se všude uvádí že to nemůže ale zároveň jsem také našla článek, kde po dovolání nejvyšší soud toto posvětil, s odůvodněním (zjednodušeně) že za majetek dlužníka a tím pádem poškozování věřitele nelze považovat majetek, který dlužník nikdy fakticky nenabyl.
    Mnohokrát děkuji za odpověď a Váš čas.
    Odpověď:
    Dobrý den, Váš syn nemusí v případě exekuce „hlásit“ nabytý majetek a pokud syn nezdědí nemovitost či např. automobil nebo podíl ve společnosti, není příliš velká pravděpodobnost, že se o dědickém řízení exekutor vůbec dozví, resp. , že se Váš syn stal dědicem, neboť další nabytý majetek se v žádném veřejném rejstříku apod. nezapisuje. Nicméně přesto bych spíše doporučovala, aby se v dědické dohodě uzavřené před notářem v rámci dědického řízení dědici dohodli tak, že Váš syn nic nezdědí a poměrnou část by pak mohl dostat dobrovolně od spoludědiček. V takovém případě je třeba vysoké důvěry mezi zúčastněnými.
    Jinak k věci obecně platí, co je uvedeno v článku věnující se exekuci na těchto stránkách a co jste již zmínila: „Podle současné judikatury Nejvyššího soudu ČR povinný neporuší generální inhibitorium svým jednáním v řízení o pozůstalosti, neboť do právní moci usnesení o dědictví není dědicem se všemi právními důsledky, tedy i s možností uzavřít dědickou dohodu nebo dokonce dědictví odmítnout. Postihne-li soudní exekutor exekučním příkazem majetek některého z dědiců s tím, že tento majetek měl být zákonným podílem povinného dlužníka jako dědice z dědictví, pak tato třetí osoba má právo podat žalobu na vyloučení věci z exekuce dle § 267 o. s. ř. a s odkazem na závěry Nejvyššího soudu ČR bude pravděpodobně taková žaloba na vyloučení věcí z exekuce úspěšná.
    Věřitel však naproti tomu může s úspěchem odporovat dohodě o vypořádání dědictví schválené pravomocným usnesením o dědictví, kterou dlužník (dědic) uzavřel v úmyslu zkrátit své věřitele, jsou-li pro vyslovení odporovatelnosti splněny všechny předpoklady. Vyhověním odpůrčí žalobě získá věřitel právo uspokojit svou pohledávku z majetku, který nabyl na základě vůči němu právně neúčinné dohody o vypořádání dědictví někdo jiný než povinný dlužník. “

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování