Počet stránek ve webu: 47733

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    stojím před závažným rozhodnutím a obávám se, že mám špatné informace, které by mohly moje rozhodnutí ovlivnit.
    Mám s bývalým manželem byt v SJM (není dosud bohužel vypořádáno SJM), který je zadlužen cca. 16 exekucemi (kromě dvou - dluh u HB a SVJ je zbytek dluhů veden pouze na bývalého manžela s tím, že jsem uvedena u několika exekucí - za účasti manželky).
    Hrozí v blízké době nucená dražba? Byt po celou dobu chci prodat, ale bývalý manžel dělá obstrukce (navenek nyní uvádí, že byt chce prodat, ale v reálu prodej vždy bojkotuje).
    Při nucené dražbě se zcela jistě neuspokojí všichni věřitelé. Bývalý manžel v dražbě chce přes známého byt koupit a poté ho prodat za reálnou cenu a tím se zbavit svých dluhů a mě dluhy nechat. Mstí se mi.
    Nyní mi bylo řečeno, že mohu jít, byť není vypořádané SJM, do insolvence, ještě před dražbou bytu. To však převezmu na sebe všechny dluhy, které váznou na bytu v SJM? I ty, které nejsou moje?
    Co je v této situaci výhodnější? Jak v nevypořádaném SJM funguje insolvence (býv. manžel se mnou do insolvence nepůjde).
    Děkuji.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    pokud Vaše manželství bylo pravomocně rozvedeno před více než třemi lety (tj. dříve než v květnu 2015), byt již není v SJM (ačkoliv to tak je v Katastru nemovitostí uvedeno), ale nastane zákonná fikce, dle které jste každý vlastníkem spoluvlastnického podílu ve výši ½.

    Pokud je Vaše manželství rozvedeno kratší dobu než 3 roky, i tak nevypořádané SJM nebrání podání návrhu na povolení oddlužení. V návrhu na povolení oddlužení je ideálně třeba nakládat pouze s polovinou bytu jako majetku.

    Neplatí však, že převezmete všechny dluhy váznoucí na bytu. Vašimi dluhy budou Vaše výlučné dluhy (tj. ty, které jste vytvořila Vy po rozvodu manželství anebo před vznikem manželství) a dále společné dluhy vzniklé za dobu trvání manželství (za podmínky, že Vaše SJM nebylo nijak upraveno – tzv. zúženo), když za společné dluhy odpovídají manželé společně a nerozdílně, nikoliv výlučné dluhy manžela tedy např. dluhy manžela vytvořené až po rozvodu manželství).

    Bývalý manžel s Vámi „společně do insolvence“ jít nemůže, jelikož insolvenční zákon povoluje pouze společné jmění manželů (tj. v době podání návrhu na podání oddlužení byste museli být manželé), přičemž v případě oddlužení manželů se všechny dluhy (i ty výlučné každého z manželů) považují za dluhy společné.
    Pokud jste schopna prodejem ½ bytu uspokojit věřitele alespoň do 30 % výše jejich pohledávek, můžete podat soudu návrh na povolení oddlužení zpeněžením majetkové podstaty (tj. prodejem podílu na bytě).
    Návrh na povolení oddlužení může zpracovat a Vaším jménem podat pouze advokát, notář či insolvenční správce; seznam těchto osob, kteří návrhy zpracovávají, naleznete na webu Ministerstva spravedlnosti https://vesta.justice.cz/
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování