Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    žena pracující na DPP nebo DPČ si vydělá max 10.000 měsíčně má dvě děti ve věku 6 a 9 let. Má manžela který nebydlí ve společné domácnosti, ten má trvalé bydliště na městském úřadu. Manžel pracuje dělá jako OSVČ a tato žena pobírá příspěvek na bydlení ve výši cca 9000 Kč, protože ji nájemní byt včetně energii stojí 12.000 Kč měsíčně.
    Manžel platí insolvenci tak, že se plní na 36%. Této ženě začali najedou strhávat poslední 3 měsíce různé částky, byť její příjem v té době byl 6.500 Kč cca. Považuje se příspěvek na bydlení jako další příjem ze kterého lze strhávat nebo hradit insolvenci nebo je tento příspěvek nedotknutelný?
    Může účetní strhávat v tomto případě ze mzdy peníze na insolvenci? Popřípadě jaké zákony to upravují?
    Započítává se do nezabavitelného minima i manžel když nemá stejné trvalé bydliště? Vycházím z této informace: Každý z manželů má nárok na základní nezabavitelné minimum 6154,67 Kč, které se zvyšuje o 1538,67 Kč za manžela/manželku.
    Další zvýšení je pak možné, za každé dítě, vůči kterému má jeden nebo oba manželé vyživovací povinnost (zvyšuje se u každého z manželů). pro rok 2017.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    stěžejní v tomto případě je fakt, který z manželů v insolvenci; zda manžel, manželka či oba manželé společně.

    Bez ohledu na další faktory je příspěvek na bydlení dle ust. § 317 občanského soudního řádu jednou z nezabavitelných sociálních dávek, tedy z tohoto příjmu nelze provádět žádné srážky.

    Ve věci nezabavitelného minima se jeho výpočet řídí zákonem č. 99/1963 Sb. , občanský soudní řád, nařízením vlády č. 595/2006 Sb. (nařízení o nezabavitelných částkách), zákonem č. 110/2006 Sb. , o životním a existenčním minimu, nařízením vlády č. 409/2011 Sb. , o zvýšení částek životního minima a existenčního minima, zákonem č. 117/1995 Sb. , o státní sociální podpoře, a nařízením vlády č. 407/2017 Sb. , kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro rok 2018 stanoví výše nákladů srovnatelných s nájemným. Při kalkulaci nezabavitelných částek je nerozhodné, zda manžel s posuzovanou osobou žije ve společné domácnosti nebo nikoliv.

    U vdané ženy s dvěma vyživovanými dětmi nelze v roce 2019 provést žádné srážky u příjmu nepřesahujícího 10 896, - Kč.
    Pokud je však insolvenční řízení vedeno pouze na osobu manžela, nemůžou být ze mzdy manželky prováděny žádné tzv. insolvenční srážky, jelikož ona sama v insolvenci není. To však nevylučuje provádění exekučních srážek ze mzdy manželky, jelikož vůči ní je exekuční řízení nezastavilo, když překážka zahájené insolvence se vztahuje právě jen na manžela.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování