Počet stránek ve webu: 47709

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    od ledna 2018 mám možnost pracovat v Poradně pro rodinu (státní sektor) jako sociální pracovník na kratší pracovní poměr (úvazek 0,5 - 0,8 - ještě není stanovený).
    Z osobních a rodinných důvodů by mi vyhovovalo mít možnost pracovat nepravidelně (podobně jako u DPP, DPČ) : např. březen: 1. týden (=t) 1 den, 2. t 4 dny, 3. t 5 dní 4. t 2 dny,
    duben: 1. t 4 dny, 2. t 2 dny, 3. t 3 dny, 4. t 3 dny.
    Na rozdíl od DPP, DPČ bych dodržela úvazkem daný počet odpracovaných hodin za měsíc.
    Je možnost se se zaměstnavatelem domluvit na takové nerovnoměrné pracovní době za dodržení určitých podmínek (např. 14 dní před ukončením měsíce, dám pevné dny, kdy přijdu do práce další měsíc... dodržím dle úvazku daný počet odpracovaných hodin/měsíc atd?
    V takovém režimu v současné době pracuje několik zaměstnanců na DPP, z provozních důvodů je výhodnější než pevné stanovené dny (vykrytí absence stálých zaměstnanců, možnost vyjít časově vstříc více klientům apod.).
    Do budoucna chce ale vedení vyměnit tyto dohody za kratší pracovní úvazky.
    Je pevně dáno zákonem, že při zaměstnání na kratší pracovní poměr musí být v pracovní smlouvě pevně stanoveny pracovní dny a hodiny (např. celý rok každý týden po-čt, 5hod/denně, při 0,5 úvazku = 20 hod)?
    Odpověď:
    Dobrý den,
    co se týče délky úvazku i rozvrh pracovní doby je to vždy věcí dohody zaměstnavatele a zaměstnance. V případě, že nepravidelný úvazek a rozvrh pracovní doby si neupravíte již v pracovní smlouvě popř. v dohodě, tak záleží na zaměstnavateli, zda Vám vyhoví. Z toho důvodu doporučuji úpravu přímo ve smlouvě nebo v dohodě se zaměstnavatelem.
    Obecně platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. V dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr není zaměstnavatel povinen rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu. To však vychází z charakteru práce a provozu zaměstnavatele. V případě, že zaměstnanec nepracuje na pracovišti zaměstnavatele (např. práci vykonává pro zaměstnavatele z domova), tak se na něj nevztahuje úprava rozvržení pracovní doby.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování